Firma Famed Żywiec oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazały Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. NMP w Częstochowie nowoczesny operacyjny stół medyczny. Nowy sprzęt, dzięki swojej karbonowej powierzchni, pozwoli lekarzom i pielęgniarkom na optymalizację pracy podczas skomplikowanych operacji i zabiegów na oddziale Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej.
Zespolenie złamanej kości piszczelowej z wtórnym przemieszczeniem to pierwsza operacja, jaka została zrealizowana na niedawno dostarczonym stole. W ciągu roku na Parkitce wykonuje się ponad tysiąc podobnych zabiegów, wymagających niejednokrotnie milimetrowej precyzji. Teraz, pracę lekarzy wspiera Famed Opitima, stół operacyjny pokryty włóknem węglowym, który ułatwia obrazowanie medyczne. Żywiecki wytwórca sprzętu medycznego jest pionierem wykorzystania karbonu w produkcji stołów operacyjnych, technologii podnoszącej bezpieczeństwo kadry medycznej i pacjentów. Ponadto, mając na uwadze zapotrzebowanie Szpitala, nowy sprzęt został również wyposażony w specjalny blat do operacji ręki, a także karbonowy – przezierny wyciąg ortopedyczny, z akcesoriami dedykowanymi zabiegom tego typu.
– Z przypadków urazowych operowaliśmy już m.in. złamaną kość piszczelową z wtórnym przemieszczeniem, początkowo leczoną zachowawczo w unieruchomieniu gipsowym. Dzięki przezierności dystalnej części stołu Famed Optima i jego podnóżkom, możliwe było szybkie i bezproblemowe założenie śródszpikowego zespolenia ESIN drutami TENsystem, bez konieczności następowego unieruchomienia gipsowego. Te fachowe sformułowania dla pacjenta oznaczają prawie natychmiastową możliwość rehabilitacji oraz perspektywę szybszego powrotu do zdrowia – mówi dr Andrzej Krempaszanka, kierownik Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej.
Nieoceniona pomoc podczas operacji
Częstochowscy lekarze mogą pochwalić się dwudziestoletnim doświadczeniem w leczeniu złamań. W tym okresie znacząco zmieniły się technologie, które wykorzystują. Przed 20 laty powszechne było zakładanie pośrednich lub bezpośrednich wyciągów kończynowych na okres 2-4 tygodni oraz unieruchomienia gipsowe, w wyniku których pacjent był niemalże „przykuty do łóżka”.
– Obecnie nie korzystamy już z takich rozwiązań, a naszą pracę znacząco ułatwiają specjalistyczne stoły wyciągowe. Dzięki WOŚP oraz firmie Famed Żywiec możemy wykonywać zabiegi korzystając ze stołu operacyjnego dopasowanego funkcjonalnie do naszych potrzeb i wyposażonego w dedykowane akcesoria do leczenia złamań – dodaje dr Krempaszanka.
– Jesteśmy wdzięczni, że Finał to nie tylko fantastyczna zbiórka pieniędzy, ogromna solidarność Polaków, ale też konkretne dary rzeczowe od firm takich jak Famed. Dzięki temu pierwsze efekty naszego finałowego grania są praktycznie natychmiastowe! – mówi Anna Orzech, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP.
O ile w przypadku młodszych pacjentów funkcje wyciągowe stołu są mniej istotne, to inaczej sprawa ma się w przypadku nastolatków. Specjaliści w Oddziale Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej przyjmują chorych do 18 roku życia. Dzięki wyciągowym akcesoriom stołu nastawienie złamanych kości u starszych pacjentów jest dużo łatwiejsze. W przypadku złamań kości udowej i piszczelowej szczególnie istotny jest przezierny wyciąg z włókien węglowych.
– Sprzęt ułatwia pracę zespołowi lekarsko-pielęgniarskiemu podczas specjalistycznych operacji przeprowadzanych na najmłodszych pacjentach. Chodzi nie tylko o aspekt związany z wykorzystaniem rentenogramów, ale również kwestie takie jak np. brak konieczności obecności technika radiologicznego czy możliwość użycia tylko jednego mobilnego aparatu RTG, zamiast dwóch. Miłym zaskoczeniem dla anestezjologów dziecięcych była przezierność stołu dla promieniowania RTG. Po założeniu przez nich wkłucia centralnego do żyły podobojczykowej, w warunkach sali operacyjnej, mogli natychmiast skontrolować położenie cewnika w prawym przedsionku serca. Bez konieczności transportowania dziecka do Pracowni Obrazowej – komentuje dr Krempaszanka.
Pierwszy taki stół operacyjny na świecie
Famed Optima to pierwszy na świecie stół operacyjny w pełni pokryty wysokiej jakości włóknem węglowym, materiałem o dobrych właściwościach przezierności promieni rentgenowskich i mniej podatnym na uszkodzenia. Zastosowanie go zmniejsza ryzyko uszkodzenia podzespołów mobilnego aparatu RTG wykorzystywanego w trakcie operacji, kiedy łatwo może dojść do niezamierzonego uszkodzenia cennego sprzętu. Stół można stosować np. w neurochirurgii, ortopedii, kardiologii, bariatrii, ginekologii czy chirurgii ogólnej. Dobre parametry przezierności pozwalają na ograniczenie dawki promieniowania przekazywanej pacjentowi i personelowi. Ma to znaczenie wobec ryzyka wystąpienia u lekarzy i pielęgniarek zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem wynikającym z częstej ekspozycji na radiację. Podczas jednej operacji wykonanych może być nawet kilkadziesiąt zdjęć rentgenowskich.
– Karbon to w sprzęcie medycznym „technologia jutra”, którą Famed wdraża już dzisiaj. Odpowiada na potrzeby środowiska lekarskiego nie tylko ułatwiając obrazowanie medyczne, ale co równie istotne podnosząc bezpieczeństwo tej procedury. Taki jest właśnie stół przekazany Fundacji WOŚP i Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. NMP w Częstochowie. Wiemy, że trafił w naprawdę dobre ręce – komentuje Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.
Częstochowski szpital w ostatnich latach pozyskał ok. 50 mln złotych na nowy sprzęt. To duża szansa na modernizację placówki, która jest kluczowym obiektem medycznym w północnej części województwa śląskiego. Nowy stół operacyjny Famed Optima to jeden z elementów, który pozwoli na wdrożenie kolejnych innowacji w placówce.
– Dążymy do tego, aby nasz Szpital był najlepszym w regionie. W ostatnich dwóch latach pozyskaliśmy 110 mln złotych na inwestycje w szpitalu, około 50 mln z tej kwoty przeznaczając na zakup sprzętu. Planujemy, że do końca 2024 roku wartość nakładów na modernizację placówki obejmie kolejne 200 mln – mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. – Chcę serdecznie podziękować za przekazanie naszemu Szpitalowi nowoczesnego sprzętu. Jednym z wyzwań, przed którymi stajemy jest remont starego bloku operacyjnego oraz stworzenie nowego. Obecnie praktycznie wszystkie dostępne sale operacyjne wykorzystujemy w pełnym obłożeniu – dodaje.
***