Wydaje się, że prawie 3 tygodnie, które zostały nam do referendum, to całkiem sporo czasu. Warto jednak zdać sobie sprawę, że na załatwienie związanych z głosowaniem formalności mamy jeszcze tylko 12 dni roboczych. Masz Głos, Masz Wybór przypomina o najważniejszych zbliżających się datach.
Samo referendum odbędzie się w niedzielę 6 września.
Według serwisów meteorologicznych tego dnia czekają nas burze z piorunami, jeśli jednak ktoś zdecyduje się na wyjazd i jednocześnie jest zdecydowany wziąć udział w referendum, powinien rozważyć dostępne możliwości głosowania poza miejscem stałego zamieszkania. Na nadchodzące daty powinny zwrócić uwagę także osoby z niepełnosprawnościami i powyżej 75. roku życia.
· Pierwszą ważna datą jest już najbliższy poniedziałek 24 sierpnia. Do tego dnia (włącznie) zgłaszać możemy w urzędzie gminy zamiar głosowania korespondencyjnego. Przesyłkę
z głosem nadać musimy następnie do 2 września, gdy wysyłamy ją spoza gminy stałego zamieszkania, lub do 3 września, gdy znajdujemy się w gminie stałego zamieszkania. Warto dokładnie sprawdzić procedurę takiego głosowania, by nasz głos był ważny!
· Osoby z niepełnosprawnościami i osoby powyżej 75. roku, które jako formę oddania głosu wybrały głosowanie przez pełnomocnika, mogą złożyć taki wniosek w urzędzie gminy jeszcze tylko do 28 sierpnia.
· 1 września to nie tylko dzień, w którym uczniowie idą do szkoły, ale i ostatni dzień na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców poza miejscem stałego zamieszkania, jeśli wiemy, gdzie będziemy 6 września i możemy złożyć wniosek w tamtejszym urzędzie gminy.
· Jeśli spontanicznie zdecydowaliśmy się na weekendowy wyjazd, ale mimo to chcemy zagłosować, to jeszcze w piątek 4 września, możemy od ręki pobrać w Urzędzie Gminy (lub
u konsula) zaświadczenia o prawie do głosowania. Na jego podstawie można oddać głos
w dowolnym obwodzie.
· Głos w referendum oddamy w komisjach obwodowych w niedzielę 6 września w godzinach 6:00-22:00.
O procedurze udziału w referendum więcej przeczytać można w naszym Poradniku referendalnym, daty sprawdzić możemy w kalendarzu referendalnym.
Przed referendum warto też zastanowić się nad pytaniami wyborczymi, by świadomie podjąć decyzję o udziale w referendum i o tym, w których kratkach postawić krzyżyk. Polecamy lekturę przygotowanych przez Fundację Batorego opracowań: „Czy JOW-y uzdrowią polską scenę polityczną?”, „Finansowanie partii politycznych w Polsce – czy i jakie zmiany?”. Zapraszamy również na konferencję Referendum 6 września – sens zmian ustrojowych, która odbędzie się 31 sierpnia
w siedzibie Fundacji.
R