Spotkanie z gdańskim bursztynnikiem


W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie na kolejnym spotkaniu z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”, 18 stycznia 2013 r. gościł Mariusz Drapikowski, wybitny gdański artysta specjalizujący się w złotnictwie, bursztynnik wraz z małżonką Grażyną.

Spotkanie stało się niezwykle osobistym aktem świadectwa wiary i miłości do Boga. – Wielokrotnie zawierzyłem Panu Bogu moje sprawy związane z pracą i zdrowiem, i zawsze uzyskałem Jego odpowiedź. Zawsze mi pomógł, nigdy nie opuścił. Pokazał mi moc modlitwy i rozmowy z Nim. Jak wiele potrafi dać, gdy Mu się bezgranicznie zaufa. Bóg zabrał mi wzrok, bym mógł patrzeć sercem. Ale potem uzdrowił mnie. Choroba, która niszczyła mój organizm i prowadził do rychłej śmierci – ustąpiła – opowiadał artysta.
Relacjonując spotkania z Janem Pawłem II, które nazywa najpiękniejszymi darami, wspominał Jego niezwykłą serdeczność do drugiego człowieka. – Gdy zbliżałem się do Ojca Świętego, to roztapiałem się jak masło. Ta bliskość była niepowtarzalna. Pamięta się jedynie światłość, która od niego biła Jego uduchowienie i dobroć w każdym geście i spojrzeniu – mówił.
Mariusz Drapikowski swoim dorobku ma liczne wspaniałe dzieła, usytuowane w wielu miejscach na świecie. Aktualnie pracuje nad cyklem dwunastu ołtarzy adoracji Najświętszego Sakramentu w różnych miejscach na świecie. Tryptyk jerozolimski znajduje się w świątyni w Jerozolimie. Na ukończeniu jest kolejne arcydzieło: Gwiazda Kazachstanu – Ołtarz Miłosierdzia, który ma stanąć w jednym z kościołów w Kazachstanie, a w planach ma wykonanie ołtarzu do kościoła w Rwandzie.
Również w Częstochowie możemy podziwiać jego artystyczne prace. Są to bursztynowo-brylantowa Sukienka Zawierzenia do Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Monstrancja Różańcowa do Kaplicy NMP i Tabernakulum Ołtarza Jasnogórskiego. Artysta wykonał również Monstrancję Milenijną do Bazyliki Św. Brygidy w Gdańsku, bursztynowy pastorał prymasa Polski, pastorał biskupa Jareckiego, Bursztynowy Ołtarz w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku, monstrancję jubileuszową dla kościoła pw. Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, sukienkę srebrno-bursztynowa do kopii Obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, sukienkę do kopii Obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi i Tabernakulum w Katedrze Oliwskiej.
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II wciąż rozwija się i wzbogaca o kolejne eksponaty. Liczba zbiorów przekroczyła już 8 tysięcy pozycji. – W ostatnim czasie udało nam się pozyskać, między innymi, medale z kolekcji, których dotychczas nam brakowało, drugie sztuki już wystawianych numizmatów tak, aby można było jednocześnie oglądać awers i rewers. W Muzeum wystawione są również nowe relikwie Jana Pawła II. Są nimi fragment korporału z prywatnej kaplicy Papieża, drzazga z trumny oraz fragment płyty nagrobne – mówi dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *