SPORTOWE ŻYCIE KOLARZA


Bolesław Łazarczyk (1909-1987)

Piętnaście lat temu zmarł jeden z najznakomitszych sportowców Częstochowy lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku, kolarz Bolesław Łazarczyk.
Urodził się 3 maja 1909 w Częstochowie. Kolarstwem zainteresował się w 1924 roku, gdy miał 15 lat; wcześniej, jak wielu chłopców w jego wieku, z pasją oddawał się grze w piłkę nożną. Po dwóch latach treningów kolarskich osiągnął pierwszy sukces: w 1926 roku, podczas mistrzostw Częstochowy juniorów, rozgrywanych na torze kolarskim “Victorii” (funkcjonującym w latach 1924-1933 przy ul. Dąbrowskiego w ogrodach Barylskich) zdobył I miejsce. Później, jako zawodnik “Victorii”, startował (wielokrotnie na własny koszt) w wyścigach w Częstochowie, Łodzi, Kielcach, Krakowie. Do 1934 roku zdobywał siedmiokrotnie mistrzostwo Częstochowy, a w latach 1929-1939 również siedmiokrotnie był mistrzem województwa kieleckiego w wyścigach szosowych. W okresie 1932-1933 nie startował w zawodach, odbywał bowiem służbę wojskową. W 1934 roku osiągnął bodajże największe sukcesy sportowe: zdobył wicemistrzostwo Polski w wyścigu przełajowym Częstochowa – Kielce, zorganizowanym przez Polski Związek Towarzystw Kolarskich, a w międzynarodowym wyścigu szosowym w Katowicach zajął 3. miejsce. W 1936 roku wywalczył 8. miejsce w mistrzostwach Polski w indywidualnej jeździe na czas na trasie: Warszawa – Radom – Warszawa. Po zakończeniu II wojny światowej nadal uprawiał kolarstwo. W 1945 roku zwyciężył w wyścigu szosowym na dystansie 50 km, a w 1947 r. zdobył górskie mistrzostwo Polski. Wielokrotnie uczestniczył w wyścigu Tour de Pologne. W 1948 roku, po zajęciu 6. miejsca w wyścigu przełajowym mistrzostw Polski został powołany do kadry narodowej i w reprezentacji Polska II brał udział w I Wyścigu Pokoju Warszawa – Praga – Warszawa. Po tych zawodach zakończył karierę sportową, poświęcając się pracy trenerskiej; był wychowawcą młodych kolarzy “Victorii”, m.in. Zbigniewa Komperta i Zenona Lecińskiego.
Bolesław Łazarczyk zmarł w Częstochowie 20 lutego 1987, pochowany został na cmentarzu Kule (w kwaterze 84, rząd XI). Jego żoną była Janina z Piotrowskich, bratem Edward (zmarły w 1938 r.), również kolarz, m.in. wicemistrz Częstochowy z 1934 roku.

JULIUSZ SĘTOWSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *