20 czerwca 2020 roku Częstochowski Alarm Smogowy, pod wodzą Huberta Pietrzaka, zainicjował cykl ,,Sprzątanie Szlaku Orlich Gniazd” w ramach akcji ,,Jura bez plastiku” . Czterdzieści osób w mokry i mało sprzyjający dzień zabrały się do sprzątania tego niezwykłego przyrodniczego zabytku.
Akcja jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy ekologicznej, realizowanej przez Częstochowski Alarm Smogowy i zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem miłośników przyrody, w tym częstochowskich radnych Piotra Wrony i Piotra Kaliszewskiego (Klub Prawo i Sprawiedliwość). I tak jak w poprzednim roku również teraz zebrano hałdy śmieci. – Oburzający jest fakt, że ludzie są aż tak bezmyślni. Wyrzucają na tereny leśne ogromne ilości odpadów. To jest nie dopuszczalne i wymagające najwyższej krytyki. Swoim działaniem chcemy dać przykład i mamy nadzieję, że z każdą akcją wzruszymy serca antyprzyrodników i podniesiemy poziom ich świadomości. Najwyższy czas aby ludzie zrozumieli, że zaśmiecając lasy działają wbrew dobru człowieka i zwierząt – mówi radny Piotr Wrona, który na akcję przyszedł ze swoimi dziećmi.
Huber Pietrzak, dał się już poznać częstochowskiemu społeczeństwu z licznych akcji proekologicznych. Walczy między innymi o usunięcie niebezpiecznych, toksycznych składowisk odpadów zlokalizowanych w Częstochowie. Jest pomysłodawcą akcji sprzątania świata, ze szczególnym naciskiem na uprzątanie lasów. – Czysta przyroda do lepsze życie dla nas. I z wielkim oburzeniem przyjmuję fakt, że ludzie ciągle zaśmiecają lasy, nie myśląc o ich dobru i przyszłych pokoleniach. Na szczęście są osoby, dla których zdrowa przyroda jest priorytetem. Dzięki nim udaje się nam realizować nasze kolejne przedsięwzięcia. Już dzisiaj zapraszam na następną akcję, szczegóły będą dostępne na profilu FB: Częstochowski Alarm Smogowy i Hubert Pietrzak – dodaje Hubert Pietrzak.
Materiał ukazał na stronie: „Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.