Senatorowie Artur Warzocha i Ryszard Majer – dla seniorów


20 lipca 2018 roku w Częstochowskim Biurze Interwencji Senioralnej, przy ul. Krakowskiej 1 w Częstochowie, 15 organizacji pozarządowych z Częstochowy i regionu częstochowskiego podpisało porozumienia ze Stowarzyszeniem Pracy Socjalnej Auxilio Venire, które stawia sobie za cel podejmowanie i realizowanie współpracy z organizacjami senioralnymi, oraz Częstochowskim Biurem Interwencji Senioralnej, na realizację projektów społecznych, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Program Aktywizacji Społecznej Osób Starszych ASOS 2018.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie uczestniczy w Kampanii Społecznej Polska Przyjazna Osobom Starszym, zainicjowanej przez senatora RP dr Ryszarda Majera oraz senatora Artura Warzochę. Obaj Panowie mocno włączyli się w aktualny projekt i pomogli w jego przygotowaniu, także poprzez upowszechnianie kampanii „Polska przyjazna osobom starszym”, zainicjowanej w Senacie – podkreśla prezes Stowarzyszenia Pracy Socjalnej Auxilio Venire dr Mariola Mirowska. Jak dodaje, większość zaprezentowanych pomysłów dotyczy uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Będą to plenery malarskie, warsztaty teatralne, pikniki, spotkania integracyjne także z dziećmi i młodzieżą, podczas których wiele będzie się mówiło o niepodległości i historii Polski, o kultywowaniu patriotyzmu. Seniorzy zaprezentowali też pomysły, mające na celu rozwój ich umiejętności i wiedzy, jak na przykład szkolenia czy kursy z zakresu bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy. Jako Stowarzyszenie nie tylko wspieramy projekty finansowo, ale także służymy wszelką pomocą przy ich wykonaniu – mówi dr Mirowska. Koordynatorem projektu jest Robert Kępa.
Problematyką pomocy seniorom senator Ryszard Majer i senator Artur Warzocha zajmują się od kilkunastu lat. – Teraz owocuje praca, którą zapoczątkowaliśmy w latach 2006-2007, kiedy byłem wicewojewodą śląskim. Udało się nam wówczas stworzyć sieć szpitali przyjaznych kombatantom, o co nas kombatanci poprosili. Dzisiaj problematyka pomocy osobom starszym wychodzi na plan pierwszy. Częstochowa jest w specyficznej sytuacji, bowiem dane demograficzne wskazują na to, że z powodu gwałtownego odpływu młodych osób jesteśmy jednym z najszybciej starzejącym się miastem. To oznacza, że dla nas, polityków, rodzą się wyzwania. Powinniśmy znaleźć narzędzia, aby seniorów zaktywizować i pomóc, i wciągnąć w orbitę różnego rodzaju działań potrzebnych dla całych społeczności lokalnych. Mam nadzieję, że to pierwszy krok i współpraca z Biurem Pomocy Senioralnej rozwinie się i wspólnie będziemy wzmacniać nasz potencjał ludnościowy, demograficzny i społeczny, żeby się Częstochowa i Ziemia Częstochowska rozwijała – powiedział senator Artur Warzocha. – Cieszy nas, że do projektu mogły wstąpić organizacje, takie jak Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy związki kombatanckie, które nie mogą startować w konkursach o dofinansowanie, a dzięki naszemu projektowi dostały szansę na wsparcie indywidualnych pomysłów. Oczekujemy na kolejne inicjatywy , które będą dawać impuls osobom starszym do rozwijania skrzydeł i aby żyło im się lepiej i ciekawiej – dodał senator Ryszard Majer.

Na wykonanie swoich inicjatyw organizacje otrzymały dofinansowania do wysokości 800 zł.
Irena Pianka, prezes Zarządu Oddziału Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów podkreśla, że projekt Związku ma charakter patriotyczny. Chcemy zrealizować go przy udziale młodzieży, aby uświadomić młodym ludziom, że takie rocznice jak odzyskanie niepodległości powinny być kultywowane. Zorganizujemy piknik, gdzie będziemy śpiewać pieśni patriotyczne i niepodległościowe oraz wspominać najważniejsze wydarzenia z historii naszej ojczyzny. Kolejny przedsięwzięcia obejmą wizyty w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz spotkania ludowo-patriotyczne. Pragniemy godnie i radośnie uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi prezes Irena Pianka.
Do projektu przystąpiło także Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. – Chcemy zorganizować plener malarski „Moje miasto”. Członkowie naszego Stowarzyszenia będą wybierać obiekty, które powinny przetrwać, choćby w naszych pracach malarskich. Ideę przedsięwzięcia łączymy z rocznicą odzyskania niepodległości. W ten sposób uzewnętrznimy nasz patriotyzm, zaznaczamy swoją obecność tu i teraz. Projekt podsumujemy wystawą w siedzibie Biurem Interwencji Senioralnej – mówi prezes Stowarzyszenia Ewa Powroźnik.
Wiele zadań dla seniorów realizuje Polski Czerwony Krzyż w Częstochowie. – Będziemy realizować projekt „Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich”. W tym porozumieniu chcemy, aby dziesięciu seniorów nauczyło się udzielania pierwszej pomocy. Seniorzy bardzo często podchodzą do nas i pytają o zasady udzielania pierwszej pomocy. Najważniejsze jest poznanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aby szybko reagować w sytuacjach blokady krążenia mówi kierownik Biura Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Częstochowie Arleta Kasztelan.

URSZULA GIŻYŃSKA

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *