Od pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia częstochowianie będą mogli zwiedzać jasnogórską szopkę.
Tegoroczna szopka bożonarodzeniowa nawiązuje do rozpoczętych w Sanktuarium obchodów 350. rocznicy obrony Jasnej Góry przed “potopem szwedzkim”. Miejscem narodzin Chrystusa – szopką betlejemską jest w tym roku stylizowany XVII-wieczny dwór szlachty polskiej – niski, z tradycyjnym gankiem, kryty strzechą, jak w epoce sarmackiej.
W głównej komnacie dworu umieszczony jest żłóbek z Dzieciątkiem Jezus w otoczeniu postaci Maryi i św. Józefa. Wystrój wnętrza i kolory nawiązują do wystroju komnaty królewskiej. Ściany pokrywa zamszowy materiał w kolorze burgundu, symbolizujący męczeństwo i ofiarę z życia. – To przecież czas, kiedy rodzi się król – mówi budowniczy i pomysłodawca szopki o. Michał Fuksa.
Drugą izbę zajmuje rodzina szlachecka – małżonkowie z maleńkim dzieckiem w kostiumach z epoki, wypożyczonych dzięki życzliwości dyrekcji Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W ich otoczeniu stoją sprzęty typowe dla tamtych czasów, a mianowicie stara szafa, dębowy stół z rzeźbionymi nogami, srebrne i mosiężne naczynia i puchary. Na ścianie zawisły szable i mosiężne tarcze. Są również trofea myśliwskie.
To już 10. jubileuszowa szopka, umiejscowiona w jasnogórskim Wieczerniku, w naturalnej scenerii polskiej zimy. – W tym roku naszą intencją było podkreślenie rocznicy cudownej obrony Jasnej Góry i uczczenie bohaterskiego przeora o. Augustyna Kordeckiego. W szopce znalazły się akcenty nawiązujące do tegorocznych obchodów -mówi o. Fuksa. Obok św. Rodziny widnieje obraz o. Augustyna Kordeckiego, niosącego monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Namalował go Paweł Wasik, artysta malarz z Częstochowy, od wielu lat zaangażowany w przygotowanie szopek jasnogórskich. – Wiele miesięcy szukał twarzy, które oddałyby rzeczywistość tamtejszego okresu – mówi o. Fuksa. Akcentem jubileuszowym jest również gobelin z herbem Zakonu Paulinów.
Przed dworkiem królewskim płoną pochodnie, stoi żuraw studzienny i pasieka. Niewątpliwą atrakcją szopki są żywe zwierzęta. Zobaczyć można m.in. lamę, kaczki, miniaturowe kozy, owieczki, indyki i oczywiście osiołki. Dwie gęsi garbodziobe wypożyczono z chorzowskiego ZOO. Specjalnie z myślą o dzieciach ustawione są sanie szlacheckie, w których można sfotografować swoje pociechy oraz plansza z sylwetką anioła.
Szopka powstawała dwa miesiące. W jej budowie pomagała brygada cieśli, elektryków i dekoratorów. Jak co roku upiększają ją drzewka z nadleśnictwa Herby. Nad całością góruje anioł obwieszczający “Gloria in excelsis Deo”.
Szopka czynna będzie od 25 grudnia do dnia poprzedzającego Środę Popielcową, tj. do 8 lutego 2005 r. W niedzielę i święta będzie ją można odwiedzać od godz. 8.00 do 21.00, a w dni powszednie od 8.00 do 18.00.
Ojcowie paulini przewidują, że podobnie jak w roku ubiegłym, Dzieciątku pokłoni się ok. 300 tys. osób.
MAŁORZATA KRASOŃ