Rycerski turniej


7 sierpnia w Olsztynie odbędzie się IV Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego. Rozpoczęcie imprezy o godz. 10. Na przybyłych czekać będzie wiele atrakcji: parady, pokazy sztuki rycerskiego fechtunku, występy artystyczne. Całość ukoronuje o godz. 19. rekonstrukcja szturmu zamku olsztyńskiego. Turniej Rycerski „O szablę Kaspra Karlińskiego” został nagrodzony certyfikatem Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.
Kacper Karliński – zapomniany bohater

W roku 1587, po śmierci Stefana Batorego, królem zostaje Zygmunt III Waza. Jego kontrkandydatem do tronu polskiego był austriacki arcyksiążę Maksymilian Habsburg, który wkroczył do Polski kierując się na Kraków. Po nieudanej próbie zdobycia Krakowa Maksymilian rusza na północ i w połowie grudnia 1587 r. staje pod murami zamku w Olsztynie.
Obroną zamku, którego załoga liczyła 80 żołnierzy, dowodzi starosta olsztyński Kacper Karliński herbu Ostoja. Wojsko austriackie przepuszcza szturm i zostaje odparte, podobnie kończą się kolejne ataki. Zrezygnowany Maksymilian zamierza zwinąć oblężenie gdy na iście diabelski pomysł wpada jego poplecznik Stanisław Stadnicki „Diabłem łańcuckim” zwany. Stadnicki uderza na dwór Karlińskiego w Karlinie (dzisiaj przedmieścia Zawiercia, woj. śląskie) pali go, rabuje i porywa jego 6-letniego syna z piastunką. Dziecko zostaje użyte jako żywa tarcza podczas kolejnego szturmu wojsk austriackich, obrońcy zamku na ten widok zamierają, Kacper Karliński krzyczy: „Wpierw byłem Polakiem niż ojcem” i odpala działo, dziecko ginie na miejscu. Wszystkie działa zamkowe zarzucają atakujących ogniem, ostatni szturm zostaje odparty a oblężenie zwinięte.
Pogrążony w rozpaczy Karliński odmawia przyjęcia godności i zaszczytów, po 3 latach umiera, a o jego bohaterstwie piszą m.in. Fredro, Syrokomla, Władysław Bełza, Damrat i inni.
UG

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *