Działające od trzech lat w Kłobucku Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne “Wieniawa”, mające swoją siedzibę w Zespole Szkół nr 2 im. ks. Jana Długosza, znane z organizowanych Dni Długoszowskich (przyszłym roku we wrześniu czwarta edycja) od stycznia 2005 r. rozpocznie nowy cykl swojej działalności mający nazwę Wszechnicy Długoszowej.
Propozycja wyszła 16 grudnia podczas spotkania przedstawicieli władz PSE “Wieniawa” z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr. hab. Franciszkiem Ziejką oraz prorektorem ds. dydaktyki prof. dr. hab. Andrzejem Chwalbą w Collegium Maius. Stowarzyszenie pragnie organizować kilka razy do roku spotkania z wybitnymi postaciami polskiego świata nauki i kultury, mające charakter edukacyjno-popularyzatorski. Już w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z wybitnym znawcą i popularyzatorem filmu, Redaktorem Michałem Ogórkiem. Następnie Gościem Wszechnicy… będzie sam jej pomysłodawca prof. dr hab. Franciszek Ziejka.
W VII Jurajskim Festiwalu Folklorystycznym Kłobuck 2004, organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku wystąpiło 12 zespołów śpiewaczych, 8 pieśni i tańca, 5 solistów śpiewaków, 3 instrumentalistów i 1 kapela z powiatów częstochowskiego, tarnogórskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i zawierciańskiego. Pokazano również 4 prezentacje w kategorii mistrz i uczeń.
Jury, które obradowało w składzie: Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba (etnograf, folklorysta), Mirosława Kieloch (etnochoreograf) i Ewa Sławińska-Dahlig (etnomuzykolog) przyznało w kategorii zespołów śpiewaczych dwa pierwsze miejsca dla “Borowianek” z Borowna (nagrodę ufundował starosta kłobucki Dariusz Desperak) i “Chłopaków z Klepiska” z Kłomnic (nagroda ROK). W kategorii zespołów pieśni i tańca pierwsze miejsce zdobyli: “Kamienica” i “Tarnogórzanie”, natomiast w kategorii solistów śpiewaków najlepsza była Anna Kostka ze Zbrosławic, a instrumentalistów Tadeusz Frankiewicz z Rybnej. W kategorii kapel pierwsze miejsce zdobyli “Rybnianie” z Rybnej, a mistrz i uczeń nagrodami uhonorowano Leokadię Setę i Monikę Blukacz z Konopisk, Julię Mueller i Aleksandrę Jochimek ze Zbrosławic.- Impreza powinna być kontynuowana, ponieważ spełnia ważną rolę w podtrzymywaniu ludowych tradycji muzycznych – powiedziała przewodnicząca jury Małgorzata Dziurowicz-Jaszuba.
foto
18 grudnia Telewizja Regionalna rozpoczyna emisję nowej audycji “Dobra – Noc z TV Katowice”, który emitowany będzie zawsze na zakończenie programu. Będą to rozmowy postaci z pierwszych stron gazet, z naszego i innych regionów Polski, osoby z diametralnie różnych sfer życia. Spotkają się więc np. polityk i muzyk, lekarz i aktor itd., a rozmowy toczyć się będą wokół ich ulubionych rozrywek, sposobów spędzania wolnego. Program urozmaici muzyka oraz felietony dotyczące “nocnego życia” w różnych aspektach (gdzie się bawić, jak zorganizować imprezę, etc.). Program będzie miał stałe części, ukazujące się wymiennie.
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie ma dla wielbicieli przybytku Melpomeny ciekawą propozycję sylwestrową. Jest to spektakl “POD NIEBEM PARYŻA”, w reżyserii Doroty Furman, jednocześnie autorką scenariusza i choreografii.
Przedstawienia odbędą się 31 grudnia dwukrotnie – o godzinie 18 i 21. Cena biletów: 60 i 50 zł (godz. 18) oraz 75 i 65 zł (godz. 21). W antrakcie teatr szykuje swoim gościom miłą niespodziankę. Będzie to poczęstunek z symboliczną lampką szampana. Dyrekcja i aktorzy w ten sposób chcą wspólnie ze publicznością uczcić zakończenie odchodzącego roku i powitać nowy. Samo przedsięwzięcie jest pomysłem zastępcy dyrektora Marka Ślosarskiego. Spektakl wypełnią piosenki francuskie, takich znakomitości jak: Brel, Brassens, Plante, Aznavour, w doskonałym przekładzie Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego. Tak więc tych co zdecydują się na spędzenie późno popołudniowych godzin sylwestrowych z naszymi aktorami (wystąpią Agata Ochota-Hutyra, Iwona Chołuj, Małgorzata Marciniak, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra i sam Marek Ślosarski) czeka dobra zabawa, a jednocześnie chwile zadumy, nostalgii i miłości. Kierownictwo muzyczne spektaklu powierzono Siergiejowi Wowkotrubowi, naszemu filharmonikowi, wykonanie scenografii Stanisławowi Kulczykowi.
UG
14 grudnia w Galerii Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży “Panopticum” Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie wręczono dyplomy i nagrody uczestnikom VIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla dzieci “W krainie mrozu i śniegu” oraz otwarcie II Wystawy Szopek Bożonarodzeniowych. Komisja konkursowa oceniła 862 prac plastycznych z 72 placówek z 29 miejscowości całego woj. śląskiego. 31 prac nagrodzono i 104 zakwalifikowano do udziału w wystawie pokonkursowej.
Natomiast w wystawie szopek oceniono 61 szopek z 18 placówek z Częstochowy, 1 z Lyski, 1 z Olsztyna. Autorów 6 szopek nagrodzono i 55 szopek zakwalifikowano do udziału w wystawie. Ekspozycja czynna będzie do 15 stycznia 2005 roku.
W Operze Śląskiej w Bytomiu trzech częstochowskich artystów odebrało doroczne Nagrody Marszałka oraz Odznaki Honorowe za Zasługi dla woj. śląskiego. Otrzymali je: Andrzej Kalinin, literat, Wojciech Prażmowski, fotografik i Adam Pastuch, dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” w Koszęcinie.
16 grudnia w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie odbyło się widowisko teatralno-muzyczne pt. “Najdłuższa podróż”. Widowisko było inspirowane dziełami Paula Cohello, m.in.: “Alchemik”, Pielgrzym”, “Piąta góra”. Można było w nim odnaleźć również elementy twórczości Cortazara, Hessego, poezji Wojtyszki, Miłosza, Norwida. Całości towarzyszyła muzyka “wieków średnich”. Widowisko zostało przygotowane przez Zespół Teatralny “Trójkąt” oraz Zespół Wokalny “Kalokagathos” z Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie pod kierunkiem Adama Łoniewskiego. Opracowanie muzyczne i wokalne przygotowała Marzena Lamch-Łoniewska.
AN, UG