Samorząd gminny zrealizował zdecydowaną większość planowanych na 2013 rok zadań. Wiele z nich dzięki środkom unijnym. Był kolejnym rokiem, w którym razem zmienialiśmy Gminę Poraj. Rok 2013 był rokiem dużych inwestycji w Gminie Poraj oraz dynamicznym rokiem odważnej kontynuacji wyznaczonych priorytetów inwestycyjnych. Każda z nich poprawia jakość życia mieszkańców.
W ciągu minionych trzech lat pozyskano rekordową sumę blisko 20 mln złotych środków zewnętrznych, głównie unijnych, na realizację kluczowych inwestycji i zadań.
Ze środków zewnętrznych, w głównej mierze unijnych zrealizowane zostały: budowa infrastruktury sportowo – rekreacyjno – kulturalnej przy porajskim „Orliku”; modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju oraz zwiększenie atrakcyjności oferty; budowa Budynku Wielofunkcyjnego w Masłońskim; termomodernizacja budynku Urzędu Gminy; budowa placów zabaw w miejscowościach gminy; zakup pomocy dydaktycznych do szkół; zagospodarowanie zbiornika wodnego – basen kąpielowy w Żarkach Letnisku, służącego mieszkańcom Zagłębia, Śląska i Częstochowy; kompleksowe zagospodarowanie terenów rekreacyjnych; termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Choroniu, Szkoły Podstawowej i Gminnego Ośrodka Zdrowia w Poraju; indywidualizacja procesu nauczania wczesnoszkolnego w gminie; budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej w Jastrzębiu; budowa fitness – parku w Poraju; rozwój wspinaczki skałkowej; uatrakcyjnienie oferty świetlic środowiskowych; realizacja Programu Ograniczania Niskiej Emisji; realizacja programów pomocowych w zakresie opieki socjalnej.
Najważniejsze działania podjęte w 2013 roku:
Gospodarka komunalna: Urząd Gminy kontynuował w 2013 roku działania zmierzające do uporządkowania gospodarki wodno – ściekowej na terenie gminy. Funkcjonowała gminna spółka PORECO. Kontynuowano budowę oczyszczalni ścieków dla Żarek Letniska i Masłońskiego, która jest obecnie największą inwestycją w gminie oraz II etap kanalizacji w Jastrzębiu, a także odwodnienie gminy w najbardziej newralgicznych miejscach.
Oświata i wychowanie: Trwa budowa przedszkola wraz ze żłobkiem w Żarkach Letnisku. Przeprowadzono kompleksową termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Poraju. Nieustannie czynione są starania o rozwój bazy dydaktycznej oraz podnoszenie jakości kształcenia w szkołach i przedszkolach podległych Gminie Poraj.
Kultura fizyczna i sport: Wspierano rozwój kultury fizycznej i sportu, stwarzając warunki i możliwości dzieciom i młodzieży do rozwijania zainteresowań sportowych, poprzez stworzenie atrakcyjnej oferty sportowej. Zbudowana została infrastruktura sportowo-kulturalno-rekreacyjna w postaci dużej sceny wraz z widownią, skateparkiem, bieżnią lekkoatletyczną oraz szeregiem innych urządzeń przy „Orliku” w Poraju. Funkcjonuje Gminne Lodowisko „Biały Orlik”. Zbudowano zaplecze szatniowe „Polonii” Poraj. Powstała siłownia zewnętrzna w Choroniu i nowe place zabaw w Poraju (przy ul. Słonecznej i Zielonej) oraz uatrakcyjniono te już istniejące. Pomoc finansową uzyskały kluby sportowe, zorganizowano szereg imprez sportowych o charakterze ogólnopolskim, regionalnym i gminnym. Te o charakterze ogólnopolskim to: Regaty „Kacper Sailor”, Wyścig w Kolarstwie Przełajowym w Masłońskim, Bieg „Żarecka Szóstka”, Puchar Nordic Walking czy Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego „Poraj Cup”.
Kultura: Działania zmierzały do budowy pozycji Gminy Poraj, jako wiodącego ośrodka kulturalnego regionu. Trwa modernizacja Kina „Bajka” wraz z przebudową sali widowiskowo – kinowej. Zorganizowano szereg imprez plenerowych, których atrakcyjność i świetność już zyskała sobie stałych i wiernych sympatyków: „Dni Gminy Poraj”, „Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego”, „Strefa Dobrej Muzyki”, „Imieniny Hrabiny”, „Folkloriada Jurajska” czy „Chorońskie Prażuchy”.
Ekologia: Prowadzona jest wielokierunkowa działalność zorientowana na ochronę środowiska. Wdrożone zostały w życie przepisy tzw. „Ustawy śmieciowej”, na nowo regulującej gospodarkę odpadami. Kontynuowano realizację akcji „Czysty Las, Czyste Letnisko” (akcja zakończona) i „Zalew w Poraju, czysto jak w raju”. Wdrażany jest Program Ograniczenia Niskiej Emisji i usuwania azbestu.
Drogi i oświetlenie: Ze środków Urzędu Marszałkowskiego, ZDW w Katowicach zbudował kolejny etap drogi wojewódzkiej DW 791 w Poraju. Przeprowadzono modernizację szeregu odcinków dróg oraz chodników we wszystkich miejscowościach gminy, zamontowano oświetlenie uliczne w newralgicznych miejscach, celem zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki wzorowej współpracy z władzami kolei przebudowywany jest dworzec kolejowy w Poraju. Przebudowano przejazd w Masłońskim.
Administracja. Zagospodarowanie i ład przestrzenny: Celem stała się bardziej profesjonalna obsługa mieszkańców i interesantów w Urzędzie Gminy. Nadal podejmowane są działania w zakresie estetyzacji Gminy Poraj, zmierzające do tego aby w naszej gminie było ładnie i schludnie. W optymalny sposób upiększano otoczenie, głównie w centrach miejscowości. Powstało Gminne Targowisko przy „Biedronce”. Gmina wykupiła część terenów nad Zalewem.
Bezpieczeństwo publiczne: W Urzędzie Gminy funkcjonuje Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Zespół Reagowania Kryzysowego przy Wójcie Gminy, które kilkakrotnie w tym roku były wystawione na próbę. Sukcesywnie montowany jest monitoring gminy. Na bieżąco dofinansowywane były jednostki ochotniczych straży pożarnych, poprzez zakup pojazdów (OSP Kuźnica Stara) oraz niezbędnego sprzętu.
Pomoc społeczna i służba zdrowia: Zakończono termomodernizację budynku Gminnego Ośrodka Zdrowia w Poraju. Dzięki temu usługi świadczone w placówce będą na jeszcze wyższym poziomie, z dbałością o dobro pacjenta. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poraju niesie pomoc rodzinom, osobom niepełnosprawnym, bezdomnym, niezaradnym życiowo i znajdującym się w trudnej sytuacji. Zabezpiecza potrzeby i oczekiwania zgłaszających się osób i podopiecznych w miarę posiadanych środków finansowych i możliwości.
Promocja Gminy: Prowadzona jest szeroka działalność w zakresie promocji i public relations. Zorganizowano Dni Gminy Poraj oraz szereg imprez plenerowych. Kontynuowana jest współpraca międzynarodowa z partnerskimi samorządami: Belá-Dulice na Słowacji i Poho?elice w Czechach. Wspierane są lokalne organizacje pozarządowe.
Władze Gminy zabiegają skutecznie o rozwiązywanie lokalnych problemów, mając jednocześnie na względzie dobro i rozwój całej Gminy. Powszechnie zauważalne stały się pozytywne zmiany w stylu i modelu zarządzania oraz diametralny wzrost aktywności i kompetentnych działań urzędu Wójta oraz Urzędu Gminy Poraj. Dziękuję radnym z Panią Przewodniczącą Katarzyną Kaźmierczak na czele, którzy zabiegali o rozwiązywanie lokalnych problemów, mając jednocześnie na względzie dobro i rozwój całej Gminy.
Pomimo tegorocznych problemów (m.in. konieczność wypłaty wysokiego odszkodowania osobie poszkodowanej w wypadku), rok 2013 spożytkowany został na kontynuację przyjętych priorytetów na początku kadencji, zmierzających do dalszego rozwoju Gminy, zarówno w wymiarze społecznym jak i gospodarczym. Był kolejnym rokiem, w którym razem zmienialiśmy Gminę Poraj. Wszystkie te działania tworzyły spójną politykę rozwoju gminy, dynamiczną i zawsze zgodną z potrzebami mieszkańców.
www.ugporaj.pl
Wójt Gminy Poraj
Łukasz Stachera
r