„Re:ymont jest przedsiębiorczy” (już po raz 13.)


     W środę 13 listopada 2024 w częstochowskim Zespole Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta odbyło się coroczne wydarzenie z cyklu „Re:ymont jest przedsiębiorczy”. Tego dokładnie dnia przypadła 100. rocznica ogłoszenia przyznania literackiej nagrody Nobla dla patrona szkoły za monumentalny epos „Chłopi”.

 

W uroczystości wzięli udział uczniowie i nauczyciele, a także zaproszeni goście spośród władz miasta, częstochowskich uczelni wyższych, sponsorów dzięki którym odnowiono i wyposażono pracownie szkoły, związków zawodowych działających w oświacie, nawet przedstawiciele dwóch zaprzyjaźnionych szkół odzieżowych z Sosnowca i Białegostoku, a także dwoje gości specjalnych. Nie zabrakło pokazów mody zaprojektowanej i zaprezentowanej przez uczniów placówki.

Spotkanie prowadzili: aktorka Agnieszka Łopacka i muzyk Arkadiusz Kluba, obydwoje uczący w Zespole Szkół. Na wstępie pochwalili się, że 5 listopada tego roku szkoła wyróżniona została w skali ogólnopolskiej podczas gali EFFIA AWARDS w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie za rozpoczętą dwa lata wcześniej kampanię społeczną o nazwie „32-1” skierowaną ku profilaktyce czerniaka skóry. Organizatorzy gali, SAR – Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej, wyróżnili ten właśnie autorski projekt szkoły, realizowany we współpracy z Investing Częstochowa oraz Kliniką Primoderm dr Kamila Ociepa. Ponadto część kreacji prezentowanej w ramach projektu „Reko – dokąd zmierzamy?” podczas zeszłorocznego wydarzenia obecnie można podziwiać aktualnie na wystawie w Barcelonie, a cały ten projekt został nominowany do konkursu Etno-Inspiracje – twórcy projektu zostali już zaproszona do udziału gali finałowej w Muzeum Historii Polski.

Uczniowie następnie prezentowali zaprojektowane przez siebie stroje, była m. in. dekonstrukcja białej koszuli, wariacja szkockiej kraty oraz stroje inspirowane motywem żywiołu ognia. W odstępach pomiędzy nimi narrację prowadził „głos Patrona szkoły z zaświatów” z towarzyszeniem animacji multimedialnej. Opowiadał mniej znane ciekawostki z życia Reymonta: o tym jak wielkim zaskoczeniem było dla niego przyznanie nagrody Nobla, że z powodów zdrowotnych nie mógł odebrać jej osobiście, w swoim życiu imał się rozmaitych zawodów (jak stolarz), także podróżował, m. in. do Londynu.

Narracja miała momentami charakter mowy motywacyjnej, zachęcała uczniów do działania, poszukiwania własnej drogi, sposobów ekspresji siebie, wiary w siebie i swój sukces. „Reymont” dodał jeszcze, że nagroda Nobla jest przykładem wielkiego sukcesu, jakiego dostąpił, choć w żaden sposób nie mógł sobie tego zaplanować ani do tego dążyć. I tak też zdarza się w życiu innych ludzi – przychodzi sukces jakiego sobie nie wyobrażali.

Zgromadzonej publiczności przedstawiono ucznia II klasy Grzegorza Kościelniaka, który w tym roku zajął II. miejsce w międzynarodowym konkursie w Barcelonie za zaprojektowaną kolekcję inspirowaną żywiołem ognia. Para prowadzących wydarzenie przeprowadziła wywiad z dwojgiem gości specjalnych. Pierwszym z nich była 22-letnia projektantka mody młodego pokolenia Angelika Witek. Opowiadała o stworzonej przez siebie marce modowej. Wyjaśniła, że w jej przypadku najpierw powstał produkt, dopiero potem marka. Zaczęło się od tego, że zaprezentowała w serwisie YouTube filmu tym jak przerobiła spódnicę na sukienkę. Po emisji pojawiło się mnóstwo komentarzy z zapytaniem, gdzie można tę sukienkę kupić. I tak się zaczęło. Pomimo młodego wieku żałuje ona, że nie zajęła się modą wcześniej, ukończyła z powodzeniem liceum humanistyczne, nie szkołę o profilu odzieżowym.

Drugim inspirującym gościem był Piotr Siudeja, absolwent Reymonta, a następnie łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. On także stworzył własną markę modową. Jest człowiekiem o szerokich zainteresowaniach artystycznych – jest także aktywnym malarzem – wystawia swoje prace w galeriach na terenie całej Polski („na razie Polski” – jak sam powiedział), a ponadto też jest muzykiem – przez szereg lat brał lekcje gry na gitarze i fortepianie. Współpracuje ze swoją szkołą średnią w prowadzeniu warsztatów dla uczniów.

Spotkanie zakończył poczęstunek w sali piętro wyżej, przy okazji można było podziwiać wyremontowane i nowocześnie wyposażone pracownie. Uczestnicy rozstali się w znakomitych nastrojach i zainspirowani do działania.

Maciej Świerzy

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *