Zamontowane w Parkach Podjasnogórskich karmniki dla ptaków służą ornitologom do prowadzenia obserwacji występujących w mieście gatunków ptaków.
Karmniki i umieszczone obok nich tablice poglądowe, o których pisaliśmy w poprzednich numerach “Gazety Ekologicznej”, sfinansowano z miejskiego funduszu ochrony środowiska. Opiekę nad nimi powierzono Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków – grupie lokalnej w Częstochowie.
Ornitolodzy co dwa, trzy dni dokonują przeglądu budek, usuwają zanieczyszczenia i podają nową karmę, głównie są to ziarna słonecznika.
Równocześnie realizowany jest projekt obserwacji ptaków. Część z nich jest odławiana, obrączkowana i wypuszczana na wolność. Zaobrączkowano do tej pory 150 ptaków z 12 gatunków. Celem działań jest, zdaniem Stanisława Czyża, lidera częstochowskich ornitologów, określenie liczby gatunków stale przebywających w Parkach, określenie ich długości życia, sprawdzenie czy przylatują tu z zewnątrz, czy też stale gniazdują oraz ustalenie, które z nich spędzają zimę w mieście.
Badania ornitologiczne potwierdziły występowanie w Parkach rzadkiego dzięcioła średniego, są tu także zięby, dzwońce, kowaliki, sikory, pełzacze, kosy, dzięcioły duże. Najliczniej występują szpaki (ok. 100 tys. sztuk), trzy gatunki krukowatych (ok. 10 tys.: kawki, gawrony, sroki). Liczne są także wróble i sierpówki.
Przewidywane w tym roku działania rozpraszające nadmierne ilości ptaków krukowatych robione będą w uzgodnieniu z ornitologami tak, by utrzymać różnorodność gatunkową.
Dotacja na dokarmianie ptaków w Parkach z funduszu ochrony środowiska wyniosła łącznie 1550 zł, w tym budowa dwóch karmników po 150 zł/szt., dwóch tablic poglądowych po 300 zł/szt. i kosztów dokarmiania – 650 zł na rok.
Częstochowskie towarzystwo ornitologiczne współpracuje z Zakładem Ornitologii PAN w Gdańsku, tam też zostaną przekazane wyniki badań. Ornitolodzy podejmują także inne zadania np. obserwację i liczenie łabędzi (VII/VIII), obserwacja ptaków siewkowatych na stawach w mieście itp. ASBliższych informacji udziela prezes stowarzyszenia pan Stanisław Czyż, kontakt przez Straż Miejską.
UG