Przyjazna polityka mieszkaniowa


Rozmawiamy z Arturem Warzochą, kandydatem zjednoczonej częstochowskiej prawicy i Prawa i Sprawiedliwości na Urząd Prezydenta Częstochowy.

Rozmawiamy z Arturem Warzochą, kandydatem zjednoczonej częstochowskiej prawicy i Prawa i Sprawiedliwości na Urząd Prezydenta Częstochowy.

Jednym z głównych zadań samorządu gminnego jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych obywateli. Czy obecnej władzy w Częstochowie udało zmierzyć się z tym obowiązkiem?
– W przepisach o samorządzie gminnym na czołowym miejscu znajduje się zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Niestety, widać wyraźnie, że podstawowe zadanie, czyli dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców, również w zakresie mieszkaniowym, nie zostało zrealizowane i wciąż jawi się jako niespełnione marzenie. Obecnie zasobów mieszkaniowych jest za mało. Poza tym mają niski standard sanitarny i techniczny – zwłaszcza w tzw. starym budownictwie. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy są bezdyskusyjne zaniedbania obecnej władzy w zakresie gospodarki mieszkaniowej, których wyrazem jest dezaprobata Częstochowian wobec tak prowadzonej polityki. Przypomnę tylko, że niezadowolenie z obecnego zarządzania miastem, którym przecież włada ekipa SLD ,zadeklarowało ponad 20 proc. Częstochowian (na początku kadencji w 2011 roku było ich 17 proc.), co daje nam trzecie miejsce od końca na 28 badanych miast pod kątem oceny sprawowania władzy.

Niskie dochody mieszkańców Częstochowy i wysokie koszty budowy nowych mieszkań powodują, że spora część mieszkańców, nie ma własnego mieszkania. Czy uwzględnia Pan w swoim programie jakieś działania mające na celu zmianę tej sytuacji?
– Oczywiście, że tak. Będziemy wspierać budownictwo mieszkaniowe dostosowane do potrzeb i możliwości materialnej mieszkańców. Mam tutaj na myśli budownictwo indywidualne, spółdzielcze, społeczne, komunalne i socjale. W tym celu proponujemy wprowadzenie nowych rozwiązań i instrumentów wspierających finansowanie szeroko pojętego mieszkalnictwa, skierowanie środków na budowę kolejnych budynków TBS oraz wsparcie działań na rzecz budownictwa socjalnego. Rządząca władza zaprzepaściła te możliwości, bo co z tego, że powstają apartamentowce, jeśli stoją puste…

Obecnie urzędujący prezydent, Krzysztof Matyjaszczyk, za swojej kadencji podniósł czynsze w mieszkaniach komunalnych. Ta drastyczna podwyżka spowodowała, że większości lokatorów po prostu nie stać na regulowanie tak wysokich świadczeń. Efektem jest rosnące zadłużenie lokatorów, co również nie wpływa dobrze na kondycję budżetu miasta. Czy w przypadku wygrania wyborów podejmie Pan temat obniżenia czynszów w mieszkaniach komunalnych?
– Biorąc pod uwagę podwyżkę czynszów w lokalach komunalnych o 58 proc.
w ciągu roku, trzeba stwierdzić, że dotychczasowe władze nie rozwiązują podstawowych problemów mieszkańców, tylko je namnażają, dbając wyłącznie o interesy swojej grupy. Nie dziwi zatem, że odsetek osób zadowolonych z faktu bycia mieszkańcem Częstochowy wynosi jedynie 3 proc. To wszystko wymaga zmiany. Dlatego planujemy skierowanie działań na poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych przez wspieranie inwestycji termomodernizacyjnych i remontowych oraz ukierunkowanie na nowoczesne zarządzanie Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS w celu podniesienia konkurencyjności administrowaniem zasobami wspólnot mieszkaniowych. To poprawi komfort życia w mieszkaniach komunalnych i wpłynie na ekonomiczną jakość ich użytkowania.

W takim razie, czy budżet Częstochowy będzie na to stać?
– Odpowiedzialna władza musi wygospodarować środki na ten cel, bo sytuacja mieszkaniowa w Częstochowie jest zła i znacząco odbiega od pożądanego poziomu. Trzeba rzeczywiście, a nie tylko w teorii, zabiegać o bezpieczną przyszłość Częstochowian.

Dziękuję za rozmowę.

Artur Warzocha – dziennikarz, publicysta, felietonista, z wykształcenia pedagog, ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie. Publikował w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, Tygodniku Regionalnym „Gazeta Częstochowska”, „Gazecie Solidarnej”, współpracował z Polskim Radiem Katowice, Radiem Fiat i Radiem Jasna Góra. W latach 2006-2007 – I Wicewojewoda Śląski, reprezentujący we władzach rządowych województwa Ziemię Częstochowską. W tym czasie wspólnie z posłem Szymonem Giżyńskim, liderem Prawa i Sprawiedliwości w regionie częstochowskim, doprowadził do realizacji projektu inwestycyjnego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod nazwą: „Budowa Akademickiego Centrum Sportu”, a także do wpisania zadania budowy Wydziału Nauk Społecznych pod kątem utworzenia Uniwersytetu Częstochowskiego do Regionalnego Programu Operacyjnego.
Aktualnie pracuje jako główny specjalista kontroli państwowej w Najwyższej Izbie Kontroli (Delegatura w Katowicach) oraz jako wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pełni też funkcję radnego w Sejmiku Wojewódzkim, wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Justyna Derda

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *