30 czerwca 2020 roku oficjalnie otwarto zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu Dolnym. Inwestycja, która w całości kosztowała prawie dwa miliardy złotych, ochroni przed żywiołem blisko 2,5 miliona mieszkańców w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.
5 lipca przy zbiorniku zrealizowano program telewizyjny, w którym mówiono o problematyce suszy oraz o programach i projektach prezydenta Andrzeja Dudy dotyczących inwestycji przeciwpowodziowych w Polsce. – Prezydent Andrzej Duda aktywnie uczestniczy w budowaniu narodowego programu antypowodziowego, rozumiejąc doskonale, że jest to na chwilę obecną priorytet dla naszego kraju. Swoim patronatem objął pracę kilku ministerstw, w tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które opracowują specjalny program – mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi poseł Szymon Giżyński.
W audycji o potrzebie ochrony Polski przez powodziami i konieczności dalszego procedowania działań, zapobiegających powodziom mówili także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Tomasz Bednarek.
Budowę finansowano z budżetu państwa (532,5 mln zł), ale większa część środków pochodziła z Banku Rozwoju Rady Europy (457,4 mln zł), Funduszu Spójności (417 mln zł), Banku Światowego (109,6 mln zł), a także Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (41,6 mln zł). – Koszt całego przedsięwzięcia urósł do blisko 2 miliardów złotych, ponieważ wymagał on zmiany biegu rzeki oraz całkowitego przeniesienia dwóch wsi, włącznie z kościołem i cmentarzem. To była potężna operacja logistyczna, zakończona sukcesem – mówi dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskiego Mirosław Kurz.
.
Zbiornik ma powierzchnię 26,3 km² i pomieści 185 mln metrów sześciennych wody (tyle, ile zmieściłoby się w 226 Pałacach Kultury w Warszawie). Objętość obiektu będzie się stopniowo powiększać do 300 mln metrów sześciennych, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo. Instalacja została zaprojektowana jako polder, czyli suchy obiekt, który będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi. – W momencie nadejścia fali polder będzie piętrzył wodę, zabezpieczając obszar około 600 km² od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław – dodaje dyr. Kurz.
Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku i trwały blisko 30 miesięcy. Przebudowa zbiornika Racibórz Dolny została zlecona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Materiał ukazał na stronie: „Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.