Program, który odmieni oblicze miasta…


Słowo rewitalizacja oznacza przywracanie do życia, w przypadku Miejskiego Programu Rewitalizacji należy rozumieć je jako przywrócenie ładu, porządku w dzielnicach zdegradowanych, ożywienie ich.

Częstochowa przystąpiła do prac związanych z programem rewitalizacji, opracowanym pod nazwą “Miejski Program Rewitalizacji dla Częstochowy”. Urzędniczą wizję miasta zaprezentował 27. kwietnia prezydent Tadeusz Wrona. Dokument ma być podstawą do starań o środki unijne na inwestycje w sferze materialnej i społecznej.

Program obejmuje planowane działania i zadania do realizacji w latach 2005 – 2006 i w latach następnych, do roku 2013. Rewitalizacja dotyczy dwóch sfer miejskich: dzielnic mieszkaniowych oraz obszarów powojskowych i poprzemysłowych. W pierwszej znalazły się Śródmieście, Stare Miasto, Raków i Ostatni Grosz, w drugiej Kucelin i tereny przyhutnicze, Złota Góra, obszar dawnego Wełnopolu czy byłej papierni na Starym Mieście. Zgodnie z założeniami w zdegradowanych dzielnicach wykonane zostaną prace modernizacyjne budynków, ulic, chodników, oświetlenia, uporządkowana będzie stara tkanka urbanistyczna poprzez odpowiednie zagospodarowanie pustych przestrzeni w harmonii z otoczeniem, a celem nadrzędnym tych zabiegów jest nie tylko estetyka miasta, lecz również zapobieganie zjawiskom patologii społecznej, poprawa bezpieczeństwa, aktywizacja mieszkańców, integracja lokalnych społeczności. Z kolei głównym celem rewitalizacji obszarów poprzemysłowych jest zmiana dotychczasowych funkcji i adaptacja terenu oraz znajdujących się tam obiektów poprzemysłowych na inne cele: usługowe, gospodarcze, społeczne, edukacyjne, zdrowotne, kulturalne.
Przyjęcie Programu Rewitalizacji przez Radę Miasta będzie podstawą do starania się o fundusze ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Jeszcze w tym roku program zostanie przekazany razem z wnioskiem aplikacyjnym Urzędowi Marszałkowskiemu w Katowicach, a uzyskane stąd dofinansowanie umożliwi realizację (w ciągu 2 najbliższych lat) następujących projektów:
1. Rewaloryzacja Parków Podjasnogórskich – przywrócenie im wyglądu z początku XX wieku.
2. Przebudowa ul. 7 Kamienic – nowa nawierzchnia, chodniki z kostki brukowej, zmiana geometrii skrzyżowania z ul Pułaskiego.
3. Przedłużenie pasażu pieszego, łączącego Aleję Pokoju z ul. Iłłakowiczówny.
4. Modernizacja skrzyżowania Al. Pokoju z drogą położoną w ciągu ul. Złotej i drogą dojazdową do terenów huty.
5. Budowa kładki dla pieszych pozwalającej przejść nad torami z Wałów Dwernickiego na ul. Wilsona.
Co ciekawe, program daje też organizacjom pozarządowym i innym partnerom społecznym możliwości ubiegania się o środki pomocowe, ale przedsięwzięcia tych podmiotów muszą zostać wprowadzone do miejskiego programu. Jak dotąd swój akces zgłosiła tylko Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która chciałaby otrzymać fundusze na modernizację “Puchatka”.

HP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *