Słowo rewitalizacja oznacza przywracanie do życia, w przypadku Miejskiego Programu Rewitalizacji należy rozumieć je jako przywrócenie ładu, porządku w dzielnicach zdegradowanych, ożywienie ich.
Częstochowa przystąpiła do prac związanych z programem rewitalizacji, opracowanym pod nazwą “Miejski Program Rewitalizacji dla Częstochowy”. Urzędniczą wizję miasta zaprezentował 27. kwietnia prezydent Tadeusz Wrona. Dokument ma być podstawą do starań o środki unijne na inwestycje w sferze materialnej i społecznej.
Program obejmuje planowane działania i zadania do realizacji w latach 2005 – 2006 i w latach następnych, do roku 2013. Rewitalizacja dotyczy dwóch sfer miejskich: dzielnic mieszkaniowych oraz obszarów powojskowych i poprzemysłowych. W pierwszej znalazły się Śródmieście, Stare Miasto, Raków i Ostatni Grosz, w drugiej Kucelin i tereny przyhutnicze, Złota Góra, obszar dawnego Wełnopolu czy byłej papierni na Starym Mieście. Zgodnie z założeniami w zdegradowanych dzielnicach wykonane zostaną prace modernizacyjne budynków, ulic, chodników, oświetlenia, uporządkowana będzie stara tkanka urbanistyczna poprzez odpowiednie zagospodarowanie pustych przestrzeni w harmonii z otoczeniem, a celem nadrzędnym tych zabiegów jest nie tylko estetyka miasta, lecz również zapobieganie zjawiskom patologii społecznej, poprawa bezpieczeństwa, aktywizacja mieszkańców, integracja lokalnych społeczności. Z kolei głównym celem rewitalizacji obszarów poprzemysłowych jest zmiana dotychczasowych funkcji i adaptacja terenu oraz znajdujących się tam obiektów poprzemysłowych na inne cele: usługowe, gospodarcze, społeczne, edukacyjne, zdrowotne, kulturalne.
Przyjęcie Programu Rewitalizacji przez Radę Miasta będzie podstawą do starania się o fundusze ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Jeszcze w tym roku program zostanie przekazany razem z wnioskiem aplikacyjnym Urzędowi Marszałkowskiemu w Katowicach, a uzyskane stąd dofinansowanie umożliwi realizację (w ciągu 2 najbliższych lat) następujących projektów:
1. Rewaloryzacja Parków Podjasnogórskich – przywrócenie im wyglądu z początku XX wieku.
2. Przebudowa ul. 7 Kamienic – nowa nawierzchnia, chodniki z kostki brukowej, zmiana geometrii skrzyżowania z ul Pułaskiego.
3. Przedłużenie pasażu pieszego, łączącego Aleję Pokoju z ul. Iłłakowiczówny.
4. Modernizacja skrzyżowania Al. Pokoju z drogą położoną w ciągu ul. Złotej i drogą dojazdową do terenów huty.
5. Budowa kładki dla pieszych pozwalającej przejść nad torami z Wałów Dwernickiego na ul. Wilsona.
Co ciekawe, program daje też organizacjom pozarządowym i innym partnerom społecznym możliwości ubiegania się o środki pomocowe, ale przedsięwzięcia tych podmiotów muszą zostać wprowadzone do miejskiego programu. Jak dotąd swój akces zgłosiła tylko Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która chciałaby otrzymać fundusze na modernizację “Puchatka”.
HP