Zaledwie 16% Polaków ma zdrowy nawyk noszenia okularów przeciwsłonecznych w słoneczne zimowe dni, a aż 51% używa ich rzadko lub wcale – tak wynika z najnowszego badania opinii, zrealizowanego dla Vision Express.
W słoneczne dni śnieg odbija aż 85% promieni UV, niemal dwukrotnie więcej niż piasek na plaży. W skrajnych przypadkach może dojść do tak zwanej ślepoty śnieżnej, która jest rodzajem oparzenia spojówki i rogówki.
Także w zimie brak odpowiedniego zabezpieczenia, czyli nienoszenie okularów przeciwsłonecznych lub używanie przyciemnionych szkieł bez filtrów, na przykład kupionych na bazarze, naraża nasz wzrok.
Długotrwała ekspozycja na promienie UVA i UVB to czynnik przyspieszający rozwój szeregu poważnych chorób narządu wzroku. Ma ona wpływ na zmiany przede wszystkim w soczewce i siatkówce oka, mogące prowadzić do rozwoju zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej, a w skrajnych przypadkach nawet powodować nieodwracalną ślepotę. Ponadto promienie UVA niszczą włókna kolagenowe i elastynowe w obrębie skóry, co może wywoływać takie dolegliwości jak opadanie czy odwijanie powiek. Dodatkowo udowodniono, że regularne narażanie się na promienie UVB może zwiększać ryzyko zmian nowotworowych w oku – wyjaśnia dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.
Chroń wzrok cały rok
Z badań zrealizowanych przez IQS dla Vision Express w listopadzie br. wynika, że 49% Polek i 35% Polaków uważa, że oczy są tak samo narażone na szkodliwe promienie ultrafioletowe latem, jak i zimą, a 31% z nas jest zdania, że nawet bardziej zimą. Za wiedzą tą nie idą jednak zdrowe nawyki. O ile w wakacje okulary przeciwsłoneczne i kremy ochronne są wysoko na liście niezbędnych do zabrania rzeczy, to zdecydowanie za rzadko pamiętamy o nich pakując bagaż swój czy dzieci na zimowe ferie.
Okulary przeciwsłoneczne zawsze należy kupować tylko w profesjonalnych salonach. Ciemne szkła bez odpowiednich filtrów powodują, że do oka dociera nawet więcej szkodliwych promieni. Nie bez znaczenia jest także kolor soczewek – brązowe poprawiają ostrość widzenia w warunkach silnego nasłonecznienia, sprawdzą się podczas prowadzenia samochodu lub jazdy na nartach. Natomiast kolory takie jak żółty czy pomarańczowy podniosą komfort w pochmurne dni.
Kto szczególnie powinien chronić wzrok zimą?
Dane Vision Express wskazują, że kobiety częściej pamiętają o ochronie wzroku w słoneczne zimowe dni – zawsze używa ich 21% pań i tylko 12% panów. Warto mieć świadomość, że okulary przeciwsłoneczne są potrzebne nie tylko podczas jazdy na nartach, snowboardzie czy innych aktywności na śniegu. Są one niezbędne także kierowcom – istotnie poprawiają bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Ze szczególną uwagą należy dbać o ochronę oczu najmłodszych. Źrenice dzieci są szersze niż u dorosłych i przepuszczają więcej promieni UV. Dlatego rodzice powinni zadbać, by dziecko w słoneczne zimowe dni zawsze nosiło okulary z profesjonalnymi filtrami UVA i UVB.
Zimowe okazje
Miesiące zimowe to dobry moment na zakup okularów przeciwsłonecznych. Można liczyć na atrakcyjne rabaty, także na przyciemniane szkła od najbardziej znanych marek. Są one atrakcyjnym dodatkiem modowym i uzupełnieniem stylizacji na stok czy zimowy spacer. Przede wszystkim jednak okulary przeciwsłoneczne kupione w renomowanym salonie optycznym ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
r