Pomnik króla Jana III Sobieskiego


Apel do Polaków

Towarzystwo Kulturalne LIMES-ANAVM ze słowackiego naddunajskiego miasteczka Sturovo, by uczcić 325 rocznicę bitwy pod Parkany i ostateczne zwycięstwo Jana III Sobieskiego, postanowiło zbudować i odsłonić w 2008 r. pomnik polskiego króla. Na apel Towarzystwa o pomoc w realizacji celu zareagowało już Polsko-Słowackie Towarzystwo Przyjaźni i Dobrego Sąsiedztwa, które wyjednało poparcie dla inicjatywy i częściową pomoc finansową od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Inicjatywa LIMES-ANAVM stała się inspiracją dla członków Polsko-Słowackiego Towarzystwa Przyjaźni i Dobrego Sąsiedztwa, którzy zorientowali się, iż ślady “odsieczy wiedeńskiej” w Austrii, a szczególnie na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu są “niewidoczne – nieznane światu”. Zaproponowało więc Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, aby na tym wzgórzu, z którego Jan III Sobieski (obecnie tam zapomniany przez Austriaków i Europę) 33O lat temu kierował odsieczą wiedeńską, chroniąc Europę przed Turkami, postawić replikę pomnika polskiego króla zwycięscy. – Wybudowanie pomnika w Sturovie byłoby “preludium” dla naszego, na skalę europejską, “wiedeńskiego odsłonięcia pomnika” w 330 rocznicę odsieczy – mówi Jerzy Paprocki, wiceprzewodniczący PSTPiDS.
W najbliższym czasie Towarzystwo zamierza zaproponować Radzie Pamięci Walk i Męczeństwa powołanie stałego europejskiego (międzynarodowego) komitetu d/s uczczenia 330 rocznicy “odsieczy wiedeńskiej” i wybudowania z tej okazji repliki pomnika Jana III Sobieskiego na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu. – To będzie gwarantowało realizację tego zamysłu, rozumianego również jako promocję wkładu Polaków do “zjednoczonej Europy” – mówi J. Paprocki i dodaje. – Przyczyną determinującą nas w realizacji projektu budowy wiedeńskiego pomnika-symbolu jest między innymi to, że niby katolicka Europa i Austria, zapomniała (tak jak zapomniano celowo w Europie i świecie o Powstaniu Warszawskim), o tym iż przeszło 300 lat temu zwycięstwo polskiego króla i polskich wojsk pod Wiedniem zadecydowało na kilkaset lat o przyszłym obliczu katolickiej i solidarnej (w tym militarnie) Europy i, że to był pierwszy sojusz wojskowy poprzedzający przyszłe NATO.
J. Paprocki poinformował pisemnie przewodniczącego Rady PWiM profesora Władysława Bartoszewskiego b. ministra spraw zagranicznych III RP i b. ambasadora RP w Austrii o swoich spostrzeżeniach z pobytu w maju bieżącego roku w Austrii i Wiedniu. – Stwierdziłem, że mit zwycięstwa polskiego króla jest tylko polskim mitem, a nie europejskim czy austriackim. Nadmieniłem, że nie ma wyraźnego, zauważalnego symbolu “odsieczy wiedeńskiej” w Wiedniu, a szczególnie na wspomnianym wzgórzu, skąd polem walki kierował Sobieski. Na wzgórzu Kahlenberg jest kościół św. Józefa, pamiętający tamte czasy. Miejsce to odwiedzane jest wyłącznie przez polskie wycieczki, a o odsieczy opowiadają siostra zakonna i miejscowy ksiądz (Polacy). Zagraniczne wycieczki i turyści indywidualni nie odwiedzają kościoła, gdyż Europa nie jest “zbyt religijna”. Rozpytywani przez zemnie przewodnicy zagranicznych wycieczek oświadczyli mi, że celem odwiedzania wzgórz jest: pokazanie p a n o r a m y Wiednia, a temat bitwy nie jest przewidziany do omawiania. Ponadto król polski przy omawianiu bitwy byłby raczej, jak mówili, pomijany bo “zwycięzców jest zawsze wielu” – opowiada Jerzy Paprocki.
Przyczyn zaniedbania sprawy Paprocki doszukuje się w historii. – Austro-Węgry były uczestnikiem rozbiorów, Austriacy byli naszym przeciwnikiem w I i II wojnie światowej, potem byliśmy po przeciwnych stronach “żelaznej kurtyny”. Ale teraz w Zjednoczonej Europie jest stosowna pora, aby do tego tematu powrócić i go wyeksponować, jednocześnie promując na świecie waleczność Polaków i Polskę. Nasze Towarzystwo zostało poinformowane przez Radę OPWiM o przyczynach tych zaniedbań. Sprawa była podnoszona kilkakrotnie przed rokiem 1990 i upadła ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia, ale teraz, jak zapewniono, uczczenie rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem wejdzie do obrad Rady OPWiM” – mówi wiceprzewodniczący Paprocki.

Polsko-Słowackie Towarzystwo Przyjaźni i Dobrego Sąsiedztwa ma siedzibę Zarządu Głównego w Warszawie (kod 00-521)- ul. Hoża 27 lok 6. Adres Jerzego Paprockiego: 26-600 Radom ul. Niedziałkowskiego 19/21 m 93.Oba adresy są prywatne, bo Towarzystwa nie stać na utrzymanie siedziby – nie otrzymuje dotacji i utrzymuje się ze składek członków. Na czele Zarządu Głównego stał zmarły przewodniczący prof. dr Władysław Kandefer .Obecnie pracami kierują trzej wiceprzewodniczący. Patrz http://polslovradom.w.interie.pl

Chętni do wsparcia inicjatywy budowy Pomnika Jana III Sobieskiego na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu mogą dokonać wpłat na konto: POLSKO SŁOWACKIE TOWARZYSTWO PRZYJAZNI i DOBREGO SĄSIEDZTWA 47106O OO76 OOOO 4010 3012 1231
wskazany dopisek – Budowa Pomnika Jana III Sobieskiego

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *