Dwa autokary z dziennikarzami z całej Polski przemierzyły szlak od Białegostoku do Wilna podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Polka w Europie. Zjazdowi, trwającemu od 29 września do 3 października br., przyświecał temat: „Profilaktyka kluczem do zdrowia: wyzwanie dla UE”. Na sympozjum została zaproszona również nasza redakcja.
Organizator Konferencji: Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia zapewnił uczestnikom sympozjum szeroki program edukacyjny z zakresu chorób cywilizacyjnych. Problematykę przybliżały uznane w kraju autorytety świata medycyny – profesorowie, doktorzy, wyjątkowi specjaliści w zakresie swoich dziedzin. Ich bogaty i merytoryczny przekaz dał szansę dziennikarzom na poznanie nowych trendów w leczeniu epidemii XXI. Wiele miejsca poświęcono na problem otyłości. Omówiono też profilaktykę i leczenie innych chorób, między innymi, raka szyjki macicy, choroby Alzheimera, nadciśnienia, migotania przedsionków, łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, raka płuc, osteoporozy, astmy i alergii, kręgosłupa, przerostu gruczołu krokowego (w kolejnych numerach będziemy przybliżać naszym czytelnikom tematy poruszane na Konferencji). – Naszym celem jest edukacja dziennikarzy, pragniemy, by w swoich środowiskach byli autorytetami w zakresie popularyzowania zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, stąd tak szeroka gama tematyczna – podkreśla prezes Stowarzyszenia Ewa Dux-Prabucka.
Podczas Konferencji zadbano też o walory turystyczno-wypoczynkowe. Konferencja miała miejsce w środku przepięknej Puszczy Knyszyńskiej – w Rozłogach . Dziennikarze odwiedzili również Litwę, z uwzględnieniem miejsc bliskich Polakom. Na chwilę zatrzymaliśmy się w Druskiennikach, popularnej wśród Polaków w okresie międzywojennym miejscowości wypoczynkowo-leczniczej. Tu nad brzegiem leniwie rozpościerającego się Niemna siły nabierał marszałek Józef Piłsudski. W Druskiennikach spotkaliśmy się z minister zdrowia rządu litewskiego oraz przedstawicielami departamentu zdrowia, którzy przybliżyli politykę prozdrowotną i prorodzinną w tym kraju. Niezapomniane chwile spędziliśmy również w Wilnie. Zatrzymaliśmy się w miejscach bliskich każdemu Polakowi – u stóp Matki Boskiej Ostrobramskiej, na cmentarzu na Rosie, przy sercu marszałka Piłsudskiego, w katedrze i wielu kościołach oraz w miejscach pobytu naszych wieszczów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Ignacego Kraszewskiego.
Konferencja nie doszłaby do skutku, gdyby nie wsparcie firm zajmujących się zdrowiem. Podziękować trzeba wszystkim donatorom, dzięki którym dziennikarze mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę zawodową. Są to firmy: Janssen, GlaxoSmithKline, Roche, Gedeon Richter, Teva, Dabex, Sanofi Aventis, Servier, Astra Zeneca, Polpharma, Cephalon Oncology, Żywiec Zdrój, Lux Med, Novartis, Merck, Merck Serono, Allergan, BMW, PZM, Dagomed Pharma, Infarma, Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiety, Towing, Firma Siwińscy, Centrum promocji Kadr, Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”.
Na Konferencji znaczący akcent merytoryczny miała Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Dr Katarzyna Kowal z Wydziału Nauk Społecznych AJD zaprezentowała wyniki badań programu: „Stosunek do ginekologicznych badań profilaktycznych wśród kobiet zagrożonych wykluczeniem społecznym. Nie płać za błędy. Zapobiegaj”.
UG