28 grudnia radni i wójt Gminy Poczesna podsumowali rok budżetowy 2017. Jednocześnie przyjęli założenia finansowo-inwestycyjne na rok 2018.
– W roku 2017 stawialiśmy na poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców, stąd przeprowadziliśmy wiele inwestycji drogowych. Najważniejszym dla nas jest montaż sygnalizacji we Wrzosowej na przejściu przez trasę DK1, o który walczyliśmy kilka lat. Tu podziękowania dla posła Szymona Giżyńskiego, który mocno wsparł nasze działania w Ministerstwie Infrastruktury i w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych. Ale możemy się pochwalić i innymi przedsięwzięciami. Gmina na newralgicznym przejściu we Wrzosowej zamontowała światła. Wykonaliśmy też kładkę pieszo-rowerową wzdłuż DK1, położyliśmy nową nawierzchnię na ul. Nowej w Brzezinach Wielkich, odnowiliśmy elewację na budynku Urzędu Gminy Poczesnej. Wybudowaliśmy nowe chodniki przy ul. Sabinowskiej we Wrzosowej i Brzezinach Kolonia oraz w Kolonii Poczesnej, a także nowy chodnik wraz z oświetleniem w Bargłach – wylicza wójt gminy Krzysztof Ujma. Jak dodaje w gminie Poczesna w 2017 roku miało miejsce wiele znaczących dla mieszkańców wydarzeń kulturalnych i społecznych, między innymi, rozdano po raz kolejny „Syderyty”, czyli Nagrody Wójta dla najbardziej zasłużonych dla gminy działaczy. Z radością celebrowano Gminny Dzień Kobiet, który ubogacił występ znanych aktorek: Emilii Krakowskiej, Lidii Stanisławskiej i Barbary Wrzesińskiej. Obchodzono też ważne jubileusze: 50-lecie i 60-lecie pożycia małżeńskiego mieszkańców gminy oraz 100-lecie urodzin Karoliny Pisarskiej i 70. urodziny artysty-rzeźbiarza Jerzego Kędziory, który od kilku lat mieszka na terenie gminy. Mocny akcent położono na obchody rocznic państwowych: 3 Maja oraz Niepodległości. Tu trzeba podkreślić, że rok obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę Urząd Gminy zainaugurowała konkursem plastycznym dla dzieci i młodzieży; praca laureata ozdobiła gminny kalendarz na rok 2018. Gmina podpisała także umowę partnerską z gminą Jaszuny na Wileńszczyźnie.
Rok 2018 zaplanowano bez zaciągania kredytów. – Budżet tworzyliśmy podczas spotkań z mieszkańcami, gdzie wybieraliśmy najważniejsze i najpotrzebniejsze zadania – podkreśla wójt Ujma. Dochody gminy wyliczono na 52,8 miliony złotych, wydatki na 50,76 milionów złotych mniej inwestycyjne. – Nadwyżkę przeznaczymy na spłatę zaciągniętych kredytów – stwierdził wójt Ujma.
Plan budżetu został zaakceptowany. 14 radnych głosowało za, jeden (Rafał Dobosz z Wrzosowej) wstrzymał się od głosu. Jak powiedział „GCz”, to dlatego, że w budżecie nie uwzględniono jego wniosków. Z kolei radna Teresa Chałupka stwierdziła, że budżet jest podzielony sprawiedliwie. – W Kolonii Poczesna, którą reprezentuję, sukcesywnie są realizowane różne zadania. Wykonano remont ul. Nadrzecznej, przed szkołą wybudowano dwa parkingi, w 2018 roku są także zaplanowane ważne dla nas inwestycje – mówi radna Chałupka. Wójt Ujma jak stwierdził natomiast, że Wrzosowa jest miejscowością, w której w ostatnich latach wykonano wiele przedsięwzięć. Budżet uzyskał pozytywną ocenę Regiolanej Izby Obrachunkowej.
Sesję podsumowano symboliczną lampką szampana za pomyślność Nowego 2018 roku. Życzenia złożyli przewodnicząca Lidia Kaźmierczak, wójt Krzysztof Ujma, radni powiatu częstochowskiego Andrzej Cupiał i Adam Morzyk. W imieniu posła Szymona Giżyńskiego, za skierowane do niego życzenia podziękowała Urszula Giżyńska. Jednocześnie przekazała gratulacje i życzenia dalszych sukcesów Władzom i Mieszkańcom Gminy.
Podczas sesji władze gminy: przewodnicząca Rady Gminy Lidia Kaźmierczak i wójt Krzysztof Ujma wręczyli nagrody laureatom plastycznego konkursu zorganizowanego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, inaugurując tym akcentem cykl działań w gminie w związku z Rokiem Niepodległości. Zwyciężyła praca Kingi Błaszczyk, uczennicy IV klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku, którą autorka wykonała pod kierunkiem nauczycielki Joanny Zjawionej. Praca, mająca bardzo wymowne przesłanie ideowe, ozdobiła gminny kalendarz.
– Bardzo się cieszę z wyróżnienia naszej uczennicy i gratuluję zwycięstwa. Z jednej strony jestem zaskoczona, bo spośród taki licznych i pięknych prac, dzieło naszej uczennicy uzyskało najwyższe uznanie, ale z drugiej strony znam Kingę i wiem, że stać ją na bardzo wiele. Jest bardzo pilna i utalentowana. Prace wychowawczo-edukacyjne w szkole są mocno związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości, podejmujemy wiele działań, ale myślę, że uczennica wiele treści patriotycznych wynosi z domu i przekazuje swoim kolegom – powiedziała „GCz” dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku Iwona Skęda.
Nagrody wiele radości sprawiły najmłodszym uczestnikom. – Ja zrobiłam mapę Polski, a w pracy pomagały mi moje panie w przedszkolu, pani Ewa Pietryka i pani Katarzyna Szczepanik – mówi Nikola Baryła z Przedszkola w Hucie Starej B.. – A ja namalowałam olbrzymi tort i dostałam farbki – dodaje Julia Jeruszka, także z Przedszkola w Hucie Starej B.
URSZULA GIŻYŃSKA