Płuca bez POChP – bezcenna spirometria


O zdrowie i płuca trzeba dbać zawsze, ale jest kilka dni w roku, w których należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Jednym z nich jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, który w tym roku obchodzony jest 15 listopada.

POChP to niebezpieczne schorzenie układu oddechowego, jednak jak wynika z testów przeprowadzonych za pomocą POChP Skanera, czyli aplikacji, która wstępnie ocenia ryzyko zachorowania na POChP, ponad połowa Polaków (55,6%) nie zna tej choroby. Sprawdzenie kondycji swoich płuc jest niezwykle proste – wystarczy wykonać nieinwazyjne i bezbolesne badanie jakim jest spirometria.
POChP od wielu lat znajduje się w czołówce chorób niebezpiecznych. Co godzinę w Polsce z powodu tej nieuleczalnej choroby umierają dwie osoby. Zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Mimo tych niepokojących statystyk, świadomość Polaków na temat choroby nie jest satysfakcjonująca. Jak wynika z danych POChP Skanera, 44,2% badanych deklaruje, że potrafi poprawnie rozwinąć skrót POChP, jednak co 8 osoba robi to niepoprawnie. Błędne skojarzenia Polaków są następujące: postępująca choroba obstrukcyjna płuc, wydajność płuc, polski ośrodek płuc.
Spirometria – oddychaj pełną piersią

Mimo, że POChP jest chorobą niebezpieczną, z medycznego punktu nie tak trudno ją wykryć. Badanie spirometryczne jest podstawową formą diagnozy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Spirometria jest bezbolesna, nie wymaga przygotowań, trwa kilka minut, a daje cenne informacje: pozwala ocenić pracę i pojemność płuc. Powinien ją zrobić każdy palacz papierosów, ponieważ głównym czynnikiem wpływającym na POChP jest dym papierosowy, który odpowiada za 90% zachorowań. Pozostałe 10% chorych to ci, których płuca narażone są na wdychanie toksyn, np. lakiernicy, stolarze, malarze. Niestety, według raportu przeprowadzonego w ramach kampanii Płuca Polski tylko 0,5% Polaków pytanych o to, co kojarzy im się z POChP, wymieniało spirometrię.

„Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. 75% chorych Polaków żyje w nieświadomości, lekceważąc pierwsze objawy choroby. Dlatego my pulmonolodzy tak często podkreślamy, że niezwykle ważne jest, aby lekarze pierwszego kontaktu zachęcali pacjentów do wykonywania kontrolnych badań spirometrycznych. Wczesna diagnoza POChP może poprawić jakość życia pacjenta. Profilaktyczne wykonywanie badań zmniejszy ryzyko niezauważenia niespecyficznych objawów choroby, które często są mylone ze słabą kondycją organizmu” – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Niepokojącymi objawami są: duszność trwająca kilka miesięcy, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej oraz uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.

Zdrowe płuca w podróży

Działania kampanii Płuca Polski od 3 lat skupiają się na zwiększaniu świadomości na temat istnienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która zaledwie od 51 lat jest wpisana do nomenklatury medycznej. Celem kampanii jest również zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat istotności badań spirometrycznych.

W ramach Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, eksperci kampanii wraz z personelem medycznym 15 listopada pojawią się na Dworcu Zachodnim w Warszawie, gdzie zbadają kondycję płuc warszawiaków oraz turystów. Wszystkie obecne osoby będą mogły bezpłatnie skonsultować swój wynik z pulmonologiem. Ponadto, każdy uczestnik będzie mógł rozwiązać tekst za pomocą POChP Skanera.

Zbadaj płuca online – już prawie 5000 przebadanych osób!

Organizatorzy kampanii Płuca Polski wyszli naprzeciw oczekiwaniom Polaków i stworzyli niestandardową aplikację, która ocenia ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – POChP Skaner. Odpowiedzieć na kilka pytań można w domowym zaciszu, pracy czy na spacerze.

Każda odpowiedź ma przypisaną konkretną wagę i na podstawie zsumowania wszystkich odpowiedzi określa stopień ryzyka zachorowania na POChP. Pytania, z którego składa się skaner powstały we współpracy z pulmonologami z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Aplikacja dostępna jest na stronie kampanii www.plucapolski.pl.

————————————————————————–

Kampania Płuca Polski ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenia, ryzyko i konsekwencje, jakie niesie ze sobą ta choroba. Z powodu niskiej świadomości, pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby, a objawy często mylą ze słabą kondycją. Tylko 25% chorych ma zdiagnozowane POChP. Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie choroby jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju, poprawić jakość życia pacjenta i zapobiec przedwczesnym zgonom. W ramach kampanii podejmowane są liczne działania skierowane do społeczeństwa, środowiska medycznego oraz opinii publicznej. We wszystkie akcje angażują się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych. Wszelkie aktywności odbywają się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej przy wsparciu firmy Boehringer Ingelheim.
Więcej informacji na temat kampanii Płuca Polski na stronie: www.plucapolski.pl

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *