Częstochowski Zespół Szkół Plastycznych od dziesięciu lat realizuje międzynarodowe staże w europejskich szkołach o podobnych profilach. Pod koniec grudnia 2010 roku szkoła zaprezentowała dokonania uczniów i pedagogów, którzy z takiej formy współpracy, w ramach programu unijnego Leonardo, skorzystali w ubiegłym roku.
Staż nauczycielski odbył się pod hasłem: „Interdyscyplinarność w metodzie kształcenia plastycznego podstawą sztuk stosowanych. Wymiana doświadczeń.”. Dwie grupy artystów zatrudnionych w „Plastyku” odwiedziły w tym samym czasie (od 21 czerwca do 2 lipca) Tarbes we Francji i Stuttgart w Niemczech. Celem wizyty było poznanie treści programowych, metod i warsztatu pracy nauczycieli w szkołach partnerskich w zakresie rysunku, malarstwa i rzeźby oraz ich powiązanie z nauczaniem sztuk stosowanych, a więc – w przypadku Plastyka – ceramiki, jubilerstwa i grafiki.
Natomiast dwie grupy młodzieży (grafików) pojechały do Caldas w Portugalii (28.06-16.07) oraz Villach w Austrii (27.09-15.09). Temat stażu brzmiał: „Aktualizacja metod pracy projektanta. Animacja atutem współczesnego dizajnera.”. Głównym zadaniem młodzieży była praca z aplikacjami służącymi tworzeniu animacji komputerowych. Założeniem, które przyświecało pomysłodawcom i autorom projektu było zapoznanie młodzieży z tymi trendami, które – zgodnie z tendencjami współczesnego rynku dizajnerskiego – staną się pomocne w przyszłej pracy projektanta w całej Europie.
Bartłomiej Górecki i Kamil Balcerek
– To był nasz pierwszy wyjazd na staż. Byliśmy w Austrii. Naszym zadaniem było przygotowanie animacji filmowej związanych z ekologią i zagrożeniami ekologicznymi. Kontakt ze szkołą w Villach, która ma bardzo wysoki poziom techniczny, pozwolił nam lepiej poznać nowoczesne programy komputerowe do projektowania graficznego, między innymi, Adobe Premier i Adobe Flesh oraz doszlifować język angielski i niemiecki. W czasie pobytu zwiedzaliśmy galerie i muzea. Zaskoczyła nas wysoka kultura tamtejszych mieszkańców, zwłaszcza kierowców w stosunku do pieszych, a zachwyciła – bezpośredniość i otwartość.
Anna Jarosz III JCG
– Byłam z kolegami: Kariną Zatoń, Weroniką Nawrot, Cecylia Mach, Leszkiem Mistarz, Paula Mróz, Martyną Myślikowską, Justyną Jaksender, Kamilem Kościelak i Wojciechem Sętowskim, pod opieką Ewy Ciosek, w bardzo malowniczej miejscowości w Portugalii. Przygotowaliśmy projekt na temat ochrony środowiska, mieliśmy pokazać zagrożenia ekologiczne w kontekście wartości naturalnego środowiska. Byliśmy oszołomieni tamtejszym czystym powietrzem i krajobrazem, toteż stworzyliśmy film, który ma zachęcić Polaków do dbania o środowisko. Na przykładzie Portugalii pokazaliśmy, że można to czynić z sukcesem.
UG
Staż w Austrii i .
Janusz Maciejak, Paula Pająk, Agnieszka Ciesielska i Wojciech Sętowski uczniowie klasy trzeciej JCG
UG