Sezon na szczepienia przeciwko grypie już rozpoczęty – pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 dostępna jest już na polskim rynku. Kolejne partie szczepionek mają być sukcesywnie uzupełniane w aptekach. Refundowane szczepionki trafią do aptek pod koniec września.
Zgodnie ze światowymi oraz polskimi rekomendacjami Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w sezonie 2019/2020 na polskim rynku dostępne będą szczepionki czterowalentne, które zapewniają pacjentom szerszą ochronę przeciw grypie. Czas potrzebny na wykształcenie odporności to ok. 2-3 tygodnie. Grypa najczęściej atakuje zimą – szczyt zachorowalności przypada w pierwszych trzech miesiącach roku. Nowością w tym sezonie będą szczepionki donosowe przeznaczone dla dzieci.
Szczepienie jest najlepszą formą ochrony przed groźnym wirusem grypy – zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale także wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych.
Im wcześniej się zaszczepimy, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że na szczepienie nigdy nie jest za późno. Warto zaszczepić się nawet w grudniu, styczniu czy w marcu. Szczepiąc się, chronimy siebie oraz osoby w swoim otoczeniu” – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
———————————–
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Program od ponad 6 lat prowadzi w Polsce działania edukacyjne na rzecz budowania świadomości zagrożeń wynikających z tej choroby, jak i podniesienia poziomu wyszczepialności przeciw grypie, zarówno wśród pacjentów z grup ryzyka, jak też w całym społeczeństwie. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. Więcej informacji na stronie www.opzg.pl.
r