Pielgrzymi wybrali najładniejsze choinki


Ponad 16 tys. głosów w jedenaście dni oddali pielgrzymi na czterdzieści choinek przyozdobionych na Jasnej Górze przez dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej. Finał III Konkursu na „Wieczernikową Choinkę”, organizowanego przez Jasną Górę i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, miał miejsce 6 stycznia.

– Naszym zamysłem było nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i podtrzymywanie zwyczajów strojenia świątecznych drzewek wzorem praojców, czyli z wykorzystaniem naturalnych surowców – podkreśla Izabela Tyras, prezes „Civitas Christiana” w Częstochowie.
Czterdzieści drzewek upiększono ozdobami ze słomy, papieru, orzechów, wydmuszek, makaronu, czy wełny. Nie zabrakło nawiązania do współczesności, czyli bombek z plastikowych butelek, folii, styropianu, wstążek i tych malowanych na szkle. – Kultywowanie polskich tradycji, ubieranie takiej polskiej choinki jest nam bardzo bliskie – mówi Agata Filipiuk-Mojsa, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 40 z Częstochowy.
Pierwsze miejsce wśród przedszkolaków, z liczbą głosów przekraczającą 1,5 tys., zdobyła choinka udekorowana przez maluchy z Gminnego Przedszkola w Ostrowach nad Okszą. – Ozdoby wykonaliśmy z różnych materiałów odpadowych: puszek po jogurtach, z tubek po papierze, pudełeczek po kremach, czy papierków po cukierkach – mówi Marianna Pełka, opiekun maluchów
Drugie miejsce zajęło Miejskie Przedszkole nr 33 w Częstochowie, trzecie – Oddział Przedszkolny przy Szkole nr 5 w Zawierciu.
Wśród uczniów najładniejsza, zdaniem pielgrzymów, z liczbą prawie 1 tys. 400 głosów, jest anielska choinka przystrojona przez przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie. Drugie miejsce zajęła choinka uczniów Katolickich Szkół SPSK w Częstochowie, trzecie – Szkoły Podstawowej w Miedźnie.
Finał zmagań na „Wieczernikową Choinkę” połączony był z pamięcią o obchodzonym 6 stycznia Światowym Dniu Misyjnym Dzieci. Potrzebę misyjności Kościoła wyjaśniali paulin o. Wojciech Dec i maluchy z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci ze Strzelec Wielkich, które modlitwą i ofiarą włączyły się w wsparcie rówieśników w Ugandzie.
Z uczestnikami Konkursu spotkali się klasztorni kolędnicy. Każdego roku bowiem w Uroczystość Objawienia Pańskiego na Jasnej Górze odbywa się doroczna kolęda. W imieniu Jasnej Góry za udział w Konkursie podziękował o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru. – Choinka jest ważnym symbolem. Od dawna była strojona przez ludzi, którzy sami zawieszali na drzewkach, to co Pan Bóg im dał: pierniczki, figurki i rajskie jabłuszka. To wszystko zawsze jednoczyło rodzinę i było ważnym znakiem oczekiwania na przyjście kogoś najważniejszego, Pana Jezusa – powiedział o. Matecki.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *