PEDAGOGIKA SPECJALNA. „Noc terapeutyczna”


Z inicjatywy nauczycieli pracujących w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 5 w Częstochowie została zainicjowana akcja skierowana do wychowanków placówki pt. „Noc terapeutyczna”. Zajęcia odbyły się z 6 na 7 kwietnia 2017 roku. – Akcja zrodziła się także pod wpływem sugestii rodziców i spotkała się z ich akceptacją i życzliwością – podkreśla dyr. Ośrodka Małgorzata Mysłek.

Akcja była bezpłatna i miała innowacyjny charakter. Zajęcia odwoływały się do kształtowania percepcji zmysłowej umożliwiającej poznawanie świata.
– Odbiór wrażeń zmysłowych u każdego człowieka jest silniejszy nocą. Nasze ciała są wówczas zrelaksowane i odcięte od bodźców napływających ze świata zewnętrznego. Łatwiej jest więc kierować procesem terapeutycznym w godzinach późno popołudniowych. Wybór tej pory zajęć sprzyja więc rozwojowi dzieci z niepełnosprawnością – tłumaczy dyr. Małgorzata Mysłek. Jak zaznacza wartością dodaną inicjatywy jest też pomoc rodzicom, odciążenie ich od codziennej, wieczornej opieki. – Również dzieci doświadczają nowej sytuacji życiowej, ofiaruje się im nowe wrażenia i doznania. Ta zmienia w ich codziennym funkcjonowaniu dowartościowuje je i uczy, a jednocześnie czują się bezpiecznie, bo wszystko dzieje się w znajomym im środowisku Ośrodka – stwierdza dyrektor.
Na czym polega idea przedsięwzięcia? – Dzieci po stałych zajęciach pozostały w placówce do późnego wieczora, niektóre nawet spały w nocy, i następnego dnia rozpoczęły normalne, szkolne zajęcia. Podczas „Nocy Terapeutycznej” zastosowano nowatorskie metody i techniki terapeutyczne, między innymi, terapię ręki, terapię polisensoryczną, bajkoterapię, hydroterapię, relaksację, muzykoterapię. Zajęcia te wpływają na usprawnianie zaburzonych funkcji ciała i zmysłów przy pomocy mowę i komunikację alternatywną przy użyciu sprzętu multimedialnego. Dzieci zdobywały także nowe doświadczenia w zakresie samodzielności i zaradności życiowej w trakcie wspólnego szykowania posiłków oraz przygotowywania się do snu i do szkoły – mówi dyr. Małgorzata Mysłek. Jak podkreśla dało to nauczycielom i wychowawcom możliwość kompleksowego spojrzenia na dzieci i określenia ich poziomu samodzielności w innych sytuacjach niż nauka w Ośrodku, poziomu ukształtowania nawyków.
Zastosowane podczas „Nocy Terapeutycznej” działania są na co dzień realizowane w trakcie zajęć terapeutycznych w Ośrodku. – Jest to zaledwie niewielki wycinek z oferty dydaktyczno-terapeutycznej, którą na co dzień oferujemy swoim podopiecznym. W tym roku, w ramach projektu pt. „Bajkowe Przedszkole” ośrodek wzbogacił się o specjalistyczny, innowacyjny sprzęt, który jest wykorzystywany podczas codziennych terapii: Biofeedback, Sensomotoryki na platformie Medi Balance, Terapii Taktylnej – podkreśla dyr. Małgorzata Mysłek.
Oferta placówki uwzględnia przy tym indywidualne potrzeby wychowanków Przedszkola Specjalnego nr 68, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 5, Gimnazjum Specjalnego Nr 30, oraz Grup Rewalidacyjno-Wychowawczych które na co dzień wchodzą w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *