17 stycznia, o godz. 16.15, na Jasnej Górze nastąpi uroczyste zakończenie Pawełków – tradycyjnej nowenny przed zewnętrzną uroczystością ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów.
Zgodnie ze zwyczajem podczas mszy św. ojcowie paulini pobłogosławią dzieci i rozdadzą im upominki – obrazki, słodycze oraz daktyle i figi (owoce pustyni).
Uroczystość ku czci św. Pawła, przypadająca 15 stycznia, poprzedzona jest cyklem nabożeństw zwanych Pawełkami. Nabożeństwa odbywają się we wszystkich zakonach ojców paulinów na świecie. Na Jasnej Górze, jak mówi o. Sebastian Matecki, podprzeor klasztoru nie mają sobie równych. – Jasna Góra jest największym klasztorem paulińskim na świecie. Obecność ponad stu mnichów, splendor wspaniałej świątyni jasnogórskiej, orkiestra, ale też liczny udział wiernych, którzy bardzo cenią sobie to nabożeństwo, sprawiają, że Pawełki w naszym narodowym sanktuarium mają najbardziej uroczysty charakter – podkreśla o. Matecki.
„Pawełki” każdego dnia rozpoczyna uroczysta procesja ubranych w białe płaszcze i piuski zakonników, którzy wyruszając z zakrystii, przechodzą przez bazylikę do kaplicy św. Pawła I Pustelnika, ufundowanej w XVII wieku przez rodzinę Denhoffów. Ozdobiona czarnym marmurem i białymi stiukami kaplica jest na czas nabożeństw odświętnie udekorowana czterokolorową flagą paulińską. Kolor biały przypomina barwę habitu, żółty pustynię egipską, zielony palmę żywicielkę Świętego Pustelnika i czarny kruka, który przynosił codziennie chleb św. Pawłowi.Podczas nowenny przez siedem kolejnych wieczorów ojcowie paulini wraz z wiernymi modlą się do św. Pawła, śpiewając XVII-wieczne hymny opowiadające o prześladowaniu chrześcijan za czasów cesarza Decjusza i życiu św. Pawła na pustyni Codziennie inny kaznodzieja nawiązuje do życia i misji świętego, a także jego roli w Kościele. Zakończeniem każdego nabożeństwa jest błogosławieństwo relikwiami św. Pawła i ich ucałowanie przez wiernych. Pochodzący z XVII wieku relikwiarz wykonany jest w kształcie herbu paulińskiego: palmy z dwoma lwami po bokach i kruka z bochenkiem chleba w dziobie.
Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Ponad 90 lat spędził na pustyni, sam na sam z Bogiem. Kiedy w połowie XIII w. na Węgrzech powstawał nowy zakon, do którego w początkach wstępowali różni pustelnicy, jako patriarchę obrano właśnie św. Pawła.
UG