Siedem lat trzeba było, by projekt budowy parkingu w dzielnicy Północ w Częstochowie, zgłaszany rokrocznie przez radnego Prawa i Sprawiedliwości Artura Gawrońskiego, wreszcie zrealizowano.
7 czerwca 2013 roku uroczyście otwarto nowy miejski parking na 60 miejsc pomiędzy Szkołą Podstawową nr 48 i Gimnazjum nr 3, mieszczących się przy ul. Schillera oraz parafią NMP Częstochowskiej, przy ul. Michałowskiego. Będzie służył mieszkańcom osiedla i społeczności szkoły.
Inwestycja zrealizowana ze środków budżetu miasta kosztowała 240 tys. zł. O jej wykonanie od początku ubiegłej kadencji walczyli radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość. – Pierwszy wniosek o budowę parkingu i poszerzenie drogi dojazdowej do niego złożyłem w roku 2007, za kadencji prezydenta Tadeusza Wrony. Przygotowano projekt techniczny inwestycji, ale potem prezydent zwlekał z jej realizacją. Późniejsze referendum i odwołanie Tadeusza Wrony z funkcji prezydenta sprawę odsunęło ad acta – mówi przewodniczący klubu radnych PiS Artur Gawroński. Gdy nastała nowa kadencja radny ponowił bój o budowę parkingu. – Początkowo wniosek spychano z budżetu. Udało się go wpisać do realizacji na 2012 rok. Inwestycję wykonano rok później i w nieco mniejszym wymiarze, bo bez poszerzenia ulicy, ale lepiej później niż wcale – dodaje przewodniczący Gawroński.
Projekt wsparła grupa inicjatywna mieszkańców z udziałem proboszcza parafii, ks. Ryszardem Umańskim, wspierana m.in. przez Spółdzielnię Mieszkaniową “Północ” i dyrekcję szkoły. Była ona niezbędna, choćby z tego powodu, że SP 48 jest szkołą z klasami integracyjnymi i wiele dzieci musi być podwożone na naukę.
W dzielnicy Północ w kolejce czeka jeszcze jedna inwestycja: budowa parkingu przy Szkole Podstawowej nr 2, o którą Prawo i Sprawiedliwość wnosi również od 2007 roku. Mieszkańcy liczą na rychłą realizację przedsięwzięcia.
Foto
W ramach budowy (inwestycję wykonano od 2 marca do końca maja) powstało 60 miejsc parkingowych z płyt ażurowych, droga manewrowa z kostki granitowej (651 m kw.), chodnik z kostki brukowej (220 m kw.), 300 metrów krawężnika oraz rabatki.
UG