Niezależnie od pogody INDUSTRIADA 2013, w większości z 42 lokalizacji, rozpocznie się o godzinie 14.00. Już kwadrans po godzinie 12.00 z Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach rozpoczną kursowanie darmowe autokary.
Jeśli ktoś chce wsiąść w kolejkę wąskotorową, sprawdzić, jak wydobywano węgiel, produkowano czystą wodę, drukowano prasę czy warzono piwo, jeśli szuka koncertów, spektakli lub atrakcji dla dzieci, to w sobotę 8 czerwca powinien wybrać INDUSTRIADĘ – poznawanie, eksperymentowanie, zwiedzanie i… dobrą zabawę.
Można wybrać prawie 300 atrakcji ulokowanych od Cieszyna, przez Górny Śląsk i Zagłębie aż do Częstochowy.
W sobotę czekają na nas także kulinarne atrakcje. W chorzowskiej Sztygarce odbędzie się wspólne gotowanie i grillowanie wśród świeżych warzyw, owoców i ziół. Będą też degustacje, prelekcje i warsztaty pod okiem szefowej katowickiego „Złotego Osła”, Marioli Poddemskiej. Wśród gości m.in. Piotr Jaskóła, właściciel winnicy i gospodarstwa agroturystycznego w Katowicach, Anna Duda z ogrodu botanicznego w Mikołowie oraz katowicka kooperatywa spożywcza „Kopera”. Na koniec wspólne biesiadowanie przy dużym stole. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.
Na uczestników INDUSTRIADY specjalnie uwarzone piwo (Szyb Mikołaj, Ruda Śląska). Część zysku ze sprzedaży piwa będzie przeznaczona na renowację szybu.
INDUSTRIADA to nie tylko dobra zabawa. To także spotkanie z nauką i zaproszenie do wspólnego eksperymentowania. Wystarczy zajrzeć do specjalnych parków edukacyjnych, które będą zlokalizowane między innymi w Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych, Hucie Szkła Zawiercie, Kopalni Ćwiczebnej Sztygarka czy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.
Pełen program na stronie industriada.pl. Planowanie zabawy ułatwia specjalna aplikacja Moja INDUSTRIADA.
Dwa spośród prawie 300 wydarzeń będzie można na żywo obejrzeć na stronie internetowej imprezy. I tak o godzinie 16.00 na żywo zobaczymy organizowany na rynku w Nikiszowcu „Fajrant”. To spektakl uliczny, który wykorzystuje m.in. motyw prania robionego dawniej przez żony górników i zaangażuje widzów do wspólnego, wraz z zabłąkaną orkiestrą dętą, koncertowania na baliach, wiadrach czy tarkach. Z kolei o godzinie 22.00 na ekranach pojawi się transmisja z chorzowskiego Szybu Prezydent. Będzie to okazja do oglądania pełnego ognia widowiska „Szychta”.
Przygotowano też specjalne atrakcje, dzięki którym Święto Szlaku Zabytków Techniki będzie można nieco przedłużyć. Wystarczy w dniu INDUSTRIADY odwiedzić przynajmniej dwa obiekty zlokalizowane na Szlaku Zabytków Techniki i zbierać pieczątki. Czarna pieczątka to 1 punkt, czerwona – 2 punkty. Już za 3 punkty otrzymać można opaskę, dzięki której przez kolejny tydzień będzie można korzystać ze zniżek i specjalnych ofert.
Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego odbędzie się już jutro, w sobotę 8 czerwca. W wielu zabytkach od rana do późnych godzin nocnych trwać będzie celebrowanie industrialnego dziedzictwa regionu.
r