Najpiękniej na Jurze
W wędrówkach po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej docieramy do Podzamcza. Piękne widoki, ciekawa historia, oto, co oferuje turystom to XV wieczne miasto.
Możemy tam obejrzeć m.in. pochodzący z 1787 roku kościół z rokokowym wyposażeniem i prawdziwą perłę turystyczną – ruiny zamku Ogrodzieniec.
Duży gród na szczycie góry Birów został zniszczony w XIII wieku, prawdopodobnie dopiero wówczas zbudowano zamek na sąsiedniej Górze Janowskiego. Badacze lokują najwcześniejszą osadę Ogrodzieniec między tymi właśnie założeniami zamkowymi. Ruiny ogrodzienieckie mają fragmenty murów z XIV w. Najstarsze jest skrzydło wschodnie i baszta z elementami murów na skrzydle południowym.
Pierwotnie zamek był w posiadaniu Włodków. W latach 1530 – 1545 Seweryn Bonera rozbudował go na rezydencję renesansową.
Kolejnymi właścicielami byli Firlejowie, Męcińscy i Jaklińscy. Budowlę zamieszkiwano, pomimo zniszczeń, do roku 1810. – Należy bezsprzecznie do najpiękniejszych zamków na świecie. Tak zespoliły się tu resztki dzieła rąk ludzkich z ruinami przyrody – ostańcami – pisał o twierdzy Ogrodzieniec A. Dygasiński.
I rzeczywiście, w wielu miejscach mur tak zlewa się ze skałą, że trudno znaleźć linię podziału. A Janowskiego ruiny zachwyciły do tego stopnia, że postanowił stworzyć organizację chroniącą takie zabytki. Dzięki niemu w 1906 r. powstało Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, które w swojej odznace umieściło ruiny ogrodzienieckiego zamku, otoczone kręgiem z herbami stolic ówczesnych zaborów: Warszawy, Krakowa, Poznania. Aby lepiej poznać historię Ogrodzieńca trzeba się wybrać do Podzamcza – warto.
Trasy wycieczek
Kiedy już obejrzymy ruiny możemy wyruszyć na krótką wędrówkę do Ryczowskiego Regionu Skałkowego. Dotrzemy tam przez las, szlakiem niebieskim i żółtym. U kresu 7 km wędrówki czeka nas przepiękny widok na wzgórze ze Straszkowskimi Skałami. Liczą sobie one 494 m i są jednym z najwyższych wzgórz pasma Smoleńsko – Niegowonickiego. Na lewo od nich znajdują się zalesione wzgórza Ruskiej Góry ze skalnym labiryntem. Po stronie prawej wznoszą się dumnie grzbiety Wielkiego Grochowca, Łysej Pałki, Wielkiego Cisownika i Księżej Góry – niezwykły widok. Aby go obejrzeć trzeba się wybrać na niezapomnianą wycieczkę do Podzamcza.
ANNA KARLIŃSKA