Ślady po dziedzicach Drochlina i Podlesia
Kończąc wędrówkę po Koniecpolu trzeba jeszcze zwrócić uwagę na nowo powstały kościół w dawnej – leżącej na prawym brzegu Pilicy – parafii chrząstowskiej. Parafia ta powstała już w 1415 r., lecz tylko do 1544 r. miała swą siedzibę w samodzielnej miejscowości, jaką do roku 1960 był Chrząstów. Później Chrząstów należał już do parafii w Koniecpolu, zwanym początkowo Nowopolem. Gdy jednak stary, murowany kościółek (z r. 1767) nie mógł już spełniać roli parafialnej świątyni. rozpoczęto w 1982 r. starania o pozwolenie na budowę nowego. Po poświęceniu w 1987 r. kamienia węgielnego przez Jana Pawła II (w Tarnowie) rozpoczęła się jego budowa. W ten sposób z końcem XX w. powstał w Koniecpolu monumentalny żelbetowo-stalowy kościół z wieżą o wysokości 36 m (na zdjęciu).
W 1957 r. przystąpiono z kolei do budowy nowego kościoła w pobliskim Drochlinie. Miejscowość ta znana już była w 1374 r., a w jej pobliżu znaleziono w 1970 r. denara rzymskiego datowanego na II wiek n.e. Pierwszy drewniany kościół powstał tutaj ok. 1470 r.. Następny zbudowano w 1728 r. i dotrwał on do czasu zbudowania obok niego murowanej świątyni, którą stawiano w latach 1958-67. Parafia ta posiada księgi metrykalne prowadzone od początku XIX wieku i bardzo stary, zabytkowy cmentarz. Można na nim odszukać (po lewej stronie) wysoki pomnik na grobie 59 – letniego Ignacego Zwierkowskiego, który zmarł w r. 1809. Tą złamaną już obecnie, kamienną kolumnę (na zdjęciu) wystawił swemu ojcu Walenty Zwierkowski – poseł na sejm Królestwa Polskiego (w 1830 r.). Zwierkowscy byli dziedzicami nie tylko Drochlina, ale także Białej Wielkiej, która leży już w dekanacie lelowskim i będzie opisana w dalszych odcinkach.
Teraz pozostaje jeszcze udać się do Podlesia, by odwiedzić ostatnią z parafii należących do koniepolskiego dekanatu. Podlesie posiada przystanek kolejowy na linii kieleckiej i chyba z tej racji powstał tutaj w I połowie XX w. duży folwark z gorzelnią. Umiejscowiony obok parku dworskiego jest w tej chwili już w zupełnej ruinie. Natomiast murowany, parterowy dwór jeszcze do niedawna był siedzibą szkoły i ośrodka zdrowia. Obecnie opuszczony, popada w ruinę, choć z zewnątrz dobrze się jeszcze prezentuje (na zdjęciu). Jego początki sięgają XVIII w. gdy dziedzicami Podlesia byli Tęgoborscy. Później aż do II w. św. jest siedliskiem – po przebudowaniu – rodziny Lohmannów. Jeszcze do niedawna można było w otoczeniu miejscowego, drewnianego kościoła natrafić na żelazny nagrobek osłaniący mogiłę Romana Lohmanna (1786-1838) – pułkownika W.C.R., czyli Wojsk Cesarstwa Rosji ! Natomiast sam kościółek wybudował w r. 1782 Aleksander Potocki – poznany już wcześniej dziedzic Koniecpola -natomiast stojąca obok dzwonnica powstała w 1808. r.
ANDRZEJ SIWIŃSKI