Ochrona przeciwpożarowa


Może wydaje się, że to niezbyt ciekawy temat jak na artykuł na łamach zielonych stron gazety, ale niestety problem istnieje, i może warto chwilę na ten temat poczytać.

 

 

 

Trochę statystyki z minionych lat na początek. W latach 2006–2015 zanotowaliśmy 307 pożarów, a ich powierzchnia wyniosła łącznie 282 hektary. To więcej niż roczne odnowienie lasu w nadleśnictwie. Dużo. Najwięcej występowało w okolicach Częstochowy i Poraja, czyli w pobliżu dużych skupisk ludzkich, tam, gdzie penetracja lasu przez człowieka jest największa. I niestety to człowiek był głównym sprawcą wzniecania ognia w lesie. Świadomie czy mniej świadomie, ale jednak.

Do tego dochodzą pożary w lasach nad którymi Nadleśnictwo Złoty Potok sprawuje nadzór w ramach zadań zleconych przez Starostów, a jest ich blisko 9 tysięcy hektarów, i w nich liczba pożarów jest jeszcze większa!

Z tych przyczyn Nadleśnictwo Złoty Potok należy do I, najwyższej kategorii zagrożenia pożarowego. Aby zapewnić szybkie wykrycie pożaru w nadleśnictwie działa punkt alarmowo-dyspozycyjny odpowiednio wyposażony w sprzęt informatyczny i komunikacyjny do łączności z punktem dyspozycyjnym w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz z trzema dostrzegalniami pożarowymi zlokalizowanymi w miejscach zapewniających dobrą widoczność między sobą i podobnymi wieżami w sąsiednich nadleśnictwach. Sprzęt, jak i wspierające człowieka narzędzia informatyczne są ciągle modernizowane i udoskonalane. Ciągle inwestujemy w infrastrukturę leśną – budujemy zbiorniki przeciwpożarowe, dojazdy pożarowe po to, by nie dopuścić do katastrofy, jaką jest dla środowiska leśnego pożar. Całość jest sprzęgnięta w ogólnopolski system ochrony przeciwpożarowej, który jest uważany za jeden z lepszych w Europie. W okresach o dużym zagrożeniu do monitorowania i szybkiego zwalczania powstałych ognisk pożarów wynajmujemy samoloty gaśnicze, które są niezastąpione w trakcie gaszenia pożarów leśnych w terenach trudnodostępnych. No i pracownicy nadleśnictwa, leśniczowie i podleśniczowie, kadra inżynieryjna nadleśnictwa, wszyscy w trakcie okresów zagrożenia pożarowego od wczesnego rana do późnego wieczora pełnią dyżur w każdej chwili będąc do dyspozycji w przypadku pożaru czy to dzień roboczy, czy weekend, czy święto. Taka służba.

 

zdjęcia Nadleśnictwo Złoty Potok

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *