NOWOCZESNE FIRMY REGIONU CZĘSTOCHOWSKIEGO: CHEMEKS – wyroby najwyższej jakości


Zakłady Produkcyjno-Usługowe Chemeks z Poraja to ostatni bastion przemysłu włókienniczego, mającego w regionie częstochowskim ponad 120-letnią historię. Chemeks to marka znana w całej Polsce i na świecie.

Słynie nie tylko z oryginalnych i pięknych tkanin, zasłon i firan, ale również z tego, że mimo szalonej, często trudnej konkurencji, stoi – w swojej branży – na straży polskiej gospodarki. Inwestuje, stawia na rozwój i nowoczesne technologie. W tym roku szef i twórca firmy Jerzy Gacek zrealizował kolejne przedsięwzięcie – uruchomił nową linię produkcyjną: farbiarnię przędzy. Zrealizowana z sukcesem i własnym nakładem inwestycja wniosła nową jakość poszerzając spektrum możliwości wytwórczych Chemeksu.

Chemeks – polskie korzenie i tradycja

Zakłady Produkcyjno-Usługowe Chemeks to prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale wyłącznie polskim. Prezes Jerzy Gacek od 1950r produkował szaliki, samodziały, firany bawełniane dla ówcześnie istniejących spółdzielni chałupniczych. Przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane w 1987 roku. w wyniku przekształcenia małej firmy prywatnej istniejącej od 1956 roku i założonej przez prezesa Jerzego Gacka, do dzisiaj właściciela Chemeksu. Zdobyte doświadczenie prezes Jerzy Gacek z sukcesem przekuwa w wysoką pozycję Chemeksu na mapie polskich przedsiębiorstw. Lata 90. były okresem dynamicznej prosperity firmy. Dobra koniunktura pozwoliła na uruchomienie nowoczesnych sekcji produkcyjnych: snowalnię, barwiarnię, wydział drukowania tkanin i dzianin. Zaczęła prężnie funkcjonować tkalnia, dziewiarnia produkująca na szeroką skalę tkaniny, firany, wyposażona w najnowocześniejsze maszyny i wykorzystująca nowoczesne technologie. Myśl innowatorska Chemeksu dominowała przede wszystkim za sprawą prezesa Jerzego Gacka, otwartego na nowoczesne trendy. To on opracowywał własne patenty , wynalazki które były wykorzystywane do produkcji najnowocześniejszych artykułów. Stale unowocześniał produkcję, wprowadzając na polski rynek nieszablonowe towary. Co ciekawe, we własnym zakresie budował w firmie nowe urządzenia, między innymi powlekarki czy kalandry pozwalające na nakładanie wzoru na tkaniny. – Jako pierwszy prywatny przedsiębiorca w Polsce wyprodukowałem polski ortalion, jednocześnie z innym wytwórcą z Zakopanego – zdradza nam Jerzy Gacek.
Śmiało można stwierdzić, że Chemeks stał się liderem w branży włókienniczo-tekstylnej, nadającym nowe tendencje na rynku. Co trzeba też pokreślić, to firma rzetelna, funkcjonującą z wszelkimi standardami rynkowymi. Firma dbająca o ludzi. Aktualnie daje pracę blisko 150 osobom, współpracuje też z licznymi kooperantami.

Nowoczesność podstawą produkcji

Do dzisiaj w Chemeksie stawia się na innowacyjność. Inspiratorem i motorem napędowym wprowadzania wszelkich innowacji nieprzerwanie jest prezes Jerzy Gacek. Firma z pietyzmem podchodzi do wzornictwa, przywiązując wagę do najdrobniejszych detali. Kreuje modę w branży. W produkcji tkanin, firan stosuje najnowocześniejsze przędze oraz najwyższej jakości środki wykańczalnicze. W efekcie asortyment Chemeksu cechuje bogactwo wzorów i gamy kolorystycznej, opracowywanych zgodnie z najnowszymi trendami oraz wysoka jakość wyprodukowanych materiałów. W oparciu o własne patenty i opracowania podejmuje się stałą produkcję nowych na polskim rynku asortymentów towarowych. Śmiało można stwierdzić, że Chemeks cechuje nietuzinkowość w pomysłach i nowatorskich rozwiązaniach technologicznych, oryginalne wykonanie, korzystna i szeroka oferta. Nowoczesny design, o wyszukanym charakterze wzorniczym, jest od lat doceniany przez klientów. Nie dziwi zatem to, że wyroby naszego rodzimego przedsiębiorstwa zdobią wiele salonów i domów w Częstochowie, w Polsce, ale nawet w Europie i na świecie.

Szeroka gama propozycji

Chemeks prezentuje wszechstronny wachlarz produkcji. Zajmuje się barwieniem przędz (poliestrowych, bawełnianych, wiskozowych). Filarem firmy jest tkalnia, gdzie następuje wysokiej jakości wytwórstwo różnorodnych tkanin: odzieżowych (damskich i męskich), bluzkowych, dekoracyjnych (galanteria stołowa: serwety, obrusy, bieżniki), firan i zasłon oraz specjalnych (tkaniny kaletnicze, do produkcji banerów, reklam, toreb, etc.) czy nawet rolet wewnętrznych. W swej ofercie ma również wykańczanie tkanin, czyli barwienie, drukowanie, stabilizację i nanoszenie różnych apretur.
Propozycja Chemeksu jest zawsze zgodna z najnowszymi trendami mody i elegancji, a niezliczone ilości wzorów zadowalają nawet najbardziej wymagające gusta. Warto zwrócić uwagę na konkurencyjne ceny, dostosowane do portfela Polaka. Są one wynikiem uniknięcia kosztów magazynowania i pośredników – do odbiorców trafiają prosto z produkcji. Wyroby Chemeksu, w cenach hurtowych, odbierają uznane w kraju i za granicą firmy odzieżowe, kaletnicze, reklamowe oraz hurtownie i sklepy. Klienci indywidualni mogą je zakupić w atrakcyjnych cenach w sklepach firmowych Chemeksu.

Najnowsza linia technologiczna

Firma dokonuje ciągłych inwestycji, aby sprostać wymaganiom rynku. Najnowsza inwestycja to supernowoczesna linia do farbowania przędzy, której zadaniem jest przyśpieszenie produkcji, zwiększenie jakości i kolorystyki wytwarzanych tkanin.
– Nową linię zainstalowaliśmy z myślą o naszej tkalni, by usprawnić i skrócić proces produkcyjny oraz zwiększyć propozycję ofertową. Dzięki temu możemy rozwinąć skrzydła, dostosować produkcję pod potrzeby klientów. Nowa inwestycja uniezależniła nas, gdyż nie jesteśmy już zobligowani do sprowadzania z zagranicy wybarwionej przędzy i w efekcie szybciej reagujemy na trendy na rynku w branży tekstylnej i światowe tendencje. Kiedyś produkcja nowych tkanin trwała dwa, cztery tygodnie, a teraz dwa, trzy dni – mówi prezes Jerzy Gacek.
W technologii barwiarskiej wykorzystywane są wysokiej klasy barwniki i środki pomocnicze renomowanych firmy polskich, niemieckich, szwajcarskich, angielskich. Nad procesem barwienia, który trwa od 4 do 8 godzin, czuwa zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów. – Zastosowanie wielobarwnej osnowy i wątku pozwala uzyskać różne wzory: kratki, pasy oraz inne wzory w zależności od zastosowanych krosien tkackich. Wybarwioną przędzę wykorzystujemy w większości na własne potrzeby wytwórcze – dodaje dyr. Jolanta Gajewska.

Jak przebiega proces barwienia

– Przędza przed procesem barwienia musi być odpowiednio przygotowana. Surowiec nawijamy na nowoczesnych, automatycznych szwajcarskich przewijarkach, umożliwiających precyzyjne ustawienie parametrów . Przędza jest specjalnie spulchniona, potem proces barwienia, w odpowiedniej temperaturze i użyciem najlepszych środków, odbywa się w aparatach ciśnieniowych najnowszej generacji. Nasza firma sama przygotowuje receptury farbiarskie, a stan wybarwienia sprawdza w laboratorium zakładowym. Gwarantujemy pełną gamę kolorystyczną i powtarzalność wybarwień oraz szybkie, elektroniczne opracowywanie nowych kolorów w naszym laboratorium pod życzenie klienta według dostarczonej próbki lub ewentualnie według karty kolorów. Warto też podkreślić, że uzyskujemy dobre efekty w bieleniu przędzy, – wyjaśnia dyr. Jolanta Gajewska.
Chemeks jak zawsze działa z myślą o zadowoleniu Klienta, dostosowując ofertę do jego wymagań, nawet tych najbardziej wyszukanych. Nową linię wyposażono w aparaty barwiarskie o różnej pojemności, co umożliwia wykonywanie wsadów barwiarskich dostosowanych od 30 do 500 kilogramów. Ponadto nowy wydział został też wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia do sczepiania wybarwionej przędzy z dorlastanem. – Dzięki czemu uzyskujemy przędzę nadającą tkaninie efekt elastyczności. Odzież uszyta z takiego typu tkanin cieszy się popularnością z uwagi na komfort użytkowania – dodaje prezes Jerzy Gacek, zapraszając kontrahentów do współpracy.

Zdjęcie:
Prezes Firmy Chemeks stoi przy super nowoczesnym aparacie szwajcarskim do sczepiania przędzy z dorlastanem, elastyczną gumką, która nadaje tkaninie elastyczność. Maszyna ma najwyższą klasę, wszystkie parametry ustawia się elektronicznie.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *