Nowe przestrzenie, nowe możliwości!


Gminny Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju znany jest z wielopłaszczyznowej aktywności kulturalnej. 15 września 2017 roku w Galerii Sztuki Współczesnej GOK zainicjował nowe przedsięwzięcie – „Poraj Art Session”.

– „Poraj Art Session” to platforma integracyjna różnych środowisk twórczych, artystów zawodowych i tych nieprofesjonalnych. To miks różnych rodzajów sztuki, które w piątek 15 września wzajemnie się przenikały, inspirowały, poznawały i nakręcały do działania, właśnie w Poraju. Pomysłodawcą i organizatorem „Poraj Art Session” był Gminny Ośrodek Kultury w Poraju, ale to sami twórcy stworzyli ten fantastyczny projekt – mówi dyrektor GOK Magdalena Ryziuk-Wilk.

W tym dniu swoje koncerty zagrały zespoły: „Sąsiedzi”, „Dzika Plaża” i „Set The Point”. – Artyści pokazali jak wielką moc ma muzyka, jej różne rodzaje, znakomite aranżacje i ta nieskończona ilość różnych emocji, jaką ze sobą niesie – akcentuje dyr. GOK-u.
Kolejnym punktem „Poraj Art Session” był wernisaż prac Grupy „Kolor”, twórcy zaprezentowali szerokie spektrum technik, począwszy od malarstwa, poprzez grafikę, rzeźbę, ceramikę. Można było podziwiać dzieła: Zofii Chwastek, Eweliny Kustry, Marty Jędrzejewskiej, Mirosławy Romańskiej, Marty Raźniewskej, Barbary Dobosz-Szmidy, Klaudii Zalegi, Bogusława Chwastka, Andrzeja Dyji, Jakuba Jadczyka, Janusza Marcisza oraz Zygmunta Makucha (nieżyjącego już artysty, który był mocno związany z Grupą „Kolor” od samego jej powstania).
W czasie tego projektu swoje „pięć minut” mieli również członkowie klubu literacko-historycznego „Pod Strofą” działającego przy GOK. Zebrani mieli przyjemność wysłuchać prezentacji: Wiesława Popielaka, Anny Zagroby, Krystyny Bodnar-Miler, Barbary Nowak oraz Staszka Miszczyka.

Pierwszą edycję „Poraj Art Session” połączono z oficjalnym otwarciem nowych pomieszczeń w GOK-u. – To kolejny dowód na to, że w Gminie Poraj kultura jest bardzo ważnym elementem, że rozwija się i kwitnie. Pomieszczenia, które dziś otwieramy z pewnością przyczynią się do zwiększenia możliwości funkcjonowania naszego Gminnego Ośrodka Kultury – mówił wójt Łukasz Stachera.
Oficjalną ceremonię otwarcia nowych pomieszczeń, poprowadził Andrzej Kozłowski, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, Informatyki i Promocji w Urzędzie Gminy Poraj. – Inicjatywa GOK-u przyczyni się do większego rozwoju twórczości artystycznej, przede wszystkim wśród mieszkańców gminy oraz do integracji społecznej i rozwoju nowych kierunków w działalności Gminnego Ośrodka Kultury. Władze gminy dokładają wszelkich starań, z wójtem Łukaszem Stacherą na czele, by poprzez takie inicjatywy rozwijać w całej gminie. Działalność GPOK-u pod okiem dyrektor Magdaleny Ryziuk-Wilk sprawia, że w naszej gminie bardo dobrze rozwijają się wszelkie kierunki kultury. W tym roku sezon, zgodnie z naszym hasłem przewodnim „Zalew atrakcji”, obfitował w przeróżne wydarzenia artystyczne, sportowe, promocyjne, które spotkały się z bardo życzliwym odbiorem uczestników – dodał Andrzej Kozłowski
Wygląd nowych pomieszczeń w GOK-u to zasługa, w głównej mierze, Centrum Integracji Społecznej w Poraju. – Ośrodek, to spełnienie kolejnych marzeń GOK-u, a ich spełnienie było możliwe dzięki grupie ludzi. Przede wszystkim chciałabym podziękować władzom Gminy, na czele z panem wójtem, który był motorem napędowym tego projektu. Przy działalności kulturalnej, którą realizujemy bardzo ważna jest atmosfera, ważne jest stworzenie odpowiedniego klimatu do działania tak, by to mogło przełożyć się na zamierzone efekty. I właśnie za tą niesamowicie sprzyjającą kulturze atmosferę dziękuję dzisiaj władzom Gminy: wójtowi, zastępcy wójta i Radzie Gminy –- mówiła dyrektor GOK Magdalena Ryziuk-Wilk.
– W tym roku GOK świętuje jubileusz 40-lecia i to, co wydarzyło się w ciągu tych czterech dekad, to zasługa pracujących tu ludzi. Tych, którzy kiedyś tworzyli obraz kultury w naszej Gminie i tych, którzy tworzą go obecnie. Misją naszego ośrodka jest „działanie z pasją”. GOK rozpoczął współpracę z Centrum Integracji Społecznej (CIS) – nowym organizmem i wykorzystaliśmy ich „świeżą krew”, by wspólnie doprowadzić do finiszu ten remont. Remont, który był odpowiedzią GOK-u na realne potrzeby środowiska artystycznego naszej Gminy. Stworzyliśmy z CIS-em jedną drużynę, która miała osiągnąć jeden cel i udało nam się. „One dream, one team” – takie hasło mi przyszło do głowy myśląc o tym, czego wspólnie dokonaliśmy. Dziś GOK dziękuje całemu CIS-owi – mówiła dyrektor GOK Magdalena Ryziuk-Wilk, która wspólnie z wójtem Łukaszem Stacherą, na ręce kierownika CIS Eweliny Drzewieckiej, przekazała „Anioła Dobroczynności” jako wyraz podziękowania za współpracę i zrealizowanie remontu.
Na wydarzeniu „Poraj Art Session” obecni byli pracownicy CIS, a wśród nich kierownik Ewelina Drzewiecka wraz z instruktorami: zawodu warsztatu artystycznego – Klaudią Zalegą, zawodu warsztatu budowlanego – Adamem Rogalą, zawodu warsztatu stolarskiego – Sebastianem Palimąką, zawodu warsztatu ogrodniczego – Piotrem Gonerą oraz pracownikiem socjalnym Edytą Ząbkiewicz, główną księgową Elżbietą Rosikoń i pracownikami administracyjnymi: Anną Ociepką i Magdaleną Duś.
Tego dnia podziękowania powędrowały również do kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Pozyskiwania Środków Adama Zaczkowskiego, a także do Marka Minkiny, Sławomira Widawskiego, Rafała Kluzy i innych pracowników Urzędu Gminy, którzy dołożyli starań, by remont doprowadzić do finiszu.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *