Wiadomość o chorobie Alzheimera zawsze jest szokiem. W pierwszym momencie zastanawiamy się jak od tej pory będzie wyglądało nasze życie, szukamy informacji o chorobie i możliwościach terapeutycznych. Niestety wówczas, wiele osób przerażają wysokie koszty leczenia tej choroby.
Od 1 kwietnia to się zmieniło, bowiem do list refundacyjnych wprowadzono aneksy, które niosą ze sobą radykalną obniżkę cen leków. Zgodnie z nowymi aneksami lek z grupy AchEI oparty na substancji czynnej zwanej donepezilem – Donepex – wyznaczy nowy limit cenowy. Koszt terapii dla pacjenta nie przekroczy kwoty 42 złotych miesięcznie w najwyższej dawce. To nowy rozdział w życiu pacjentów z chorobą Alzheimera
Do niedawna koszt podstawowej terapii pacjenta z chorobą Alzheimera jedynymi preparatami uznanymi za skuteczne, czyli lekami z grupy inhibitorów esterazy acetylocholinowej (AchEI), kształtował się na poziomie 100 zł miesięcznie. Dla chorych, wśród których przede wszystkim spotyka się osoby w wieku emerytalnym, to poważny wydatek wypierany często z comiesięcznej listy sprawunków przez inne życiowe potrzeby. Chorzy i ich bliscy w wielu przypadkach rezygnowali z terapii lub w ogóle jej nie podejmowali, ponieważ nie było ich na nią stać.
1 kwietnia br. do list refundacyjnych wprowadzono aneksy, które niosą ze sobą kolejne obniżki cen. Zgodnie z nowymi aneksami lek z grupy AchEI oparty na substancji czynnej zwanej donepezilem – Donepex – wyznacza nowy limit cenowy. Koszt terapii dla pacjenta nie przekracza kwoty 42 złotych miesięcznie w najwyższej dawce. Lek firmy GlaxoSmithKline jest zatem najtańszą dostępną kuracją w chorobie Alzheimera. Dotychczas dosyć powszechną praktyką było niepodejmowanie przez niektórych chorych podstawowego leczenia, a także przez lekarzy zdających sobie sprawę ze skromnych możliwości finansowych pacjenta. Być może wielu lekarzy POZ przestanie wreszcie obawiać się kierowania swoich pacjentów do specjalistów. “To świetnie, że ceny leków dla chorych na Alzheimera zostają obniżone, jest to coś, na co od wielu lat czekali chorzy i ich opiekunowie. W ogromnej większości to ludzie utrzymujący się z rent lub emerytur. Nasze stowarzyszenie wierzy, że spadek ceny głównego leku zwiększy realną dostępność do normalnego leczenia dla biedniejszych pacjentów. Ich opiekunowie nie będą już zmuszeni do dokonywania trudnych wyborów, np. czy kupić lekarstwa dla najbliższej osoby czy opał na zimę? Mamy nadzieję, że może ta zmiana uwrażliwi także niektórych lekarzy, którzy zbyt często za zaburzenia pamięci czynią odpowiedzialnym wiek pacjenta, a nie poważną i coraz częstszą w społeczeństwie chorobę. Lekarze nie będą musieli również rezygnować z przepisywania leku skromnemu emerytowi, który dotychczas i tak nie miał szans na jego wykupienie” – mówi sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Alicja Sadowska.
Obecnie leczeniem powszechnie uznanym za skuteczne są inhibitory esterazy acetylocholinowej (AChEI), do których należy preparat Donepex. Kurację należy rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ zwiększa to szanse chorego na dłuższe utrzymanie samodzielności. Skutkiem leczenia inhibitorami (AChEI) jest także zmniejszenie występujących zaburzeń zachowania. Wyniki badań wskazują, że stosując AChEI można uzyskać zatrzymanie postępów choroby na okres ponad dwóch lat. Nowa, niższa cena leku Donepex, daje możliwość większego dostępu leczenia dla pacjentów z chorobą Alzheimera.
Kamila Kosmaczewska
Jatrejon PR
Tel. (022) 885 65 54 – 56
kamila.kosmaczewska@jatrejon.pl
R