System Krav Maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka. Ma na celu wykorzystanie do obrony wszystkich przedmiotów, które mamy pod ręką. Techniki nastawione są na maksymalną skuteczność przy wykonaniu jak najmniejszej liczby ruchów. Na wyróżnienie wśród członków sekcji prowadzonej przez Marcina Kaptacza zasługuje Jerzy Szwedziński. 67 latek sprawnością dorównuje młodszym kolegom.
Na temat Krav Maga porozmawialiśmy z instruktorem Stowarzyszenia KRAV MAGA POLSKA Sekcja Częstochowa/Myszków– Marcinem Kaptaczem, zdobywcą czarnego pasa KRAV MAGA 1 DRAGA / DAN .
Więcej niż samoobrona
– Podczas treningów staram się wykształcić wśród uczestników właściwe zachowanie w sytuacjach trudnych. Uczę szeroko rozumianej prewencji. Kieruję się czterema zasadami Krav Maga: I – unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych; II – eżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, to oddal się jak najszybciej; III – jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, to walcz używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą Ci pomóc; IV – jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.
Tylko atak przerywa atak
– To kolejna z zasad Krav Maga. Scenariusz napastnika jest prosty i prymitywny. Wyszukuje on ofiarę i atakuje. Nie myśli o konsekwencjach. Chce osiągnąć założony przez siebie cel. Dopóki osoba się nie broni, spełnia się scenariusz zakładany przez agresora. Z założenia ofiara nie walczy, jest słaba i musi przegrać. Działanie podjęte przez osoby atakowane burzy zakładany przez napastnika scenariusz. Gdy ktoś zaczyna walczyć przestaje być ofiarą. Atakuj tak, aby nawet dużo silniejszy napastnik poczuł się zagrożony – tego uczy Krav Maga. Trafiaj w te miejsca, których żadne ćwiczenia nie są w stanie wzmocnić. Uderzaj i uciekaj. I nigdy się nie poddawaj. Poza sferą stricte obronną staram się przekazać studentom wiedzę dotyczącą zgodności obrony z literą prawa polskiego.
Samoobrona dla każdego
– System Krav Maga jest kojarzony ze służbami mundurowymi, głównie z wojskiem. Kiedyś była to sztuka samoobrony głównie militarna. Do dzisiaj używają jej jednostki specjalne na całym świecie, a także instytucje stojące na straży bezpieczeństwa publicznego. Zastosowanie na rynku cywilnym Krav Maga znalazła znacznie później, ale z równie wielkim zainteresowaniem. System Krav Maga jest dla każdego, bez względu na płeć czy sprawność fizyczną. Wiek nie jest barierą. Najlepszym przykładem jest jeden z moich podopiecznych, Jerzy Szwedziński. Niedługo skończy 67 lat, a sprawnością fizyczną dorównuje niejednemu 30-latkowi. Z tego, co wiem to jest on najstarszym z trenujących system Krav Maga w Polsce. Jurek trafił do mojej sekcji półtora roku temu. Na początku miałem obawy czy podoła treningowi. Po kilku spotkaniach udowodnił, że drzemie w nim prawdziwy wojownik.
Kobiety się doskonale nadają
– Coraz więcej pań przychodzi na zajęcia Krav Maga. W Myszkowie przez dłuższy czas trenowałem 14 kobiet. Wcześniej nie miały styczności ze sztukami walki, więc łatwiej przyswajały technikę. A determinacją i dążeniem do osiągnięcia celu bywają groźniejsze od mężczyzn. Dodatkowo treningi Krav Maga pomagają paniom dbać o sylwetkę i kondycję.
Zastosowanie w życiu codziennym
– Inne sytuacje napotyka osoba cywilna a inne funkcjonariusze służb mundurowych. Z tego powodu szkolenie tych grup różni się. Odmienność wynika także ze względu na dostępne środki i przygotowanie zawodowe. Osoby cywilne do obrony mają swoje ciało i ewentualnie przedmioty codziennego użytku (klucze, torebka, parasol itp.). W związku z tym nauka samoobrony w systemie Krav Maga będzie się skupiała dla nich na wykorzystaniu do obrony swojego ciała i tych przedmiotów. Natomiast funkcjonariusze mają dodatkowo wachlarz środków przymusu bezpośredniego, z bronią palną włącznie.
Prosty sposób obrony
– Ludzie przychodzą na zajęcia Krav Maga, bo chcą się nauczyć prostych, niezawodnych sposobów obrony, aby zapewnić sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwo. Dodatkowo zależy im na poprawie kondycji, wzmocnieniu mięśni. Kolejną pobudką jest to, że system Krav Maga nie ogranicza konfrontacji do jednej płaszczyzny. Krav Maga zapożycza najprostsze i najskuteczniejsze techniki z innych sztuk czy sportów walki. Używamy technik bokserskich, kick-bokserskich, zapaśniczych. Wykorzystujemy elementy z judo, jiu-jitsu, muay thai, itp.
.Dostrzec osoby niewłaściwe
– Tu nie ma złotego środka. Skupiam się zatem na obserwacji zachowania na treningach. Osoby tzw. „niewłaściwe” z reguły są nadpobudliwe, agresywne, szybko można je wychwycić z tłumu. Dodatkowo należy spełnić aspekt formalny tzn. dostarczyć poświadczenie o niekaralności, o dobrym stanie zdrowia, mieć ukończone 15 lat. Każdy uczestnik musi także podpisać regulaminu. Dużą część na sekcji stanowią funkcjonariusze służb mundurowych. Myślę, że osoba z półświatka przestępczego nie czuła by się komfortowo w takiej grupie. Sam jestem funkcjonariuszem służb mundurowych, tak więc specyfika mojej pracy daje mi pewną wiedzę na temat osób „niepożądanych”.
Zostań jednym z nich
– Jeżeli masz ochotę spróbować to zadzwoń pod numer 792-682-582 lub napisz kravmaga.myszkow@op.pl. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej www.kravmaga-team.pl.
SaSz