NIEBEZPIECZNA RÓŻYCZKA


Różyczka – rubella jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną, charakteryzującą się krótkotrwałą wysypką o zmiennym wyglądzie oraz powiększeniem węzłów chłonnych, szczególnie znajdujących się za uszami, węzłów podpotylicznych i szyjnych. Wirus różyczki należy do rodziny togawirusów. Jest wrażliwy na działanie eteru, trypsyny i formaliny. W niskiej temperaturze 4 st. C aktywny jest 7 dni, w 32 st. C – 2 dni. W temperaturze 60 st. C traci aktywność. Źródłem zakażenia jest człowiek, a następuje ono drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym i prawdopodobnie przez kontakt pośredni z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z nosa, gardła, a także krwią, moczem lub kałem.
Różyczka przebiega na ogół łagodnie, lecz może spowodować powikłania w postaci zapalenia stawów o charakterze przemijającym, rzadziej zapalenie mózgu i plamicy małopłytkowej. Zakażenie wirusem różyczki kobiety w ciąży może być przyczyną infekcji wewnątrzmacicznej płodu, co prowadzi do mnogich wrodzonych zaburzeń rozwojowych, częstszych poronień i martwych urodzeń oraz może być przyczyną zgonów w okresie wczesnego dzieciństwa. Ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci kobiet, które chorowały na różyczkę w pierwszym trymestrze ciąży ocenia się na 25-35%. Anomalie rozwojowe dzieci mogą występować również po bezobjawowej różyczce u matek. Najczęstsze wady wrodzone dzieci w wyniku zakażenia przez matki różyczką w czasie ciąży, to najczęściej: zaćma mikroftalmia, wady serca, zahamowanie rozwoju umysłowego, głuchota, plamica małopłytkowa i zmiany radiologiczne w kościach długich. Dzieci z różyczką wrodzoną charakteryzują się niską wagą urodzeniową. Różyczka u matki po pierwszych trzech miesiącach ciąży również może spowodować wady wrodzone u dziecka, lecz ryzyko ich wystąpienia jest mniejsze, a same wady lżejsze.
W myśl zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia w 1988 roku rozpoczęto w Polsce szczepienia przeciw różyczce. Były to szczepienia obowiązkowe, wprowadzone do kalendarza szczepień ochronnych. Szczepiono dziewczęta w 13. roku życia.
W bieżącym roku wprowadzono nowy kalendarz szczepień w myśl którego:
– poinformował “Częstochowską” doktor Lech Świącik z Przychodni Lekarskiej przy ul. Powstańców Śląskich 7a.

JOANNA BAR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *