W Pawilonie Wystawowym w Parku im. Stanisława Staszica – część Muzeum Częstochowskiego – można zapoznać się z pokłosiem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Wariacje na temat twórczości Artura Grottgera”. Był on skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej, kształcącej się w szkołach plastycznych.
Przedsięwzięcie zorganizowały Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w naszym mieście i Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łącznie nadesłano 168 prac z 27 placówek.
Jury, w składzie: prof. Grzegorz Pabel (ASP Warszawa) – przewodniczący, prof. Lidia Kupczyńska (ASP Wrocław), częstochowski artysta malarz Aleksander Markowski, artysta plastyk Czesław Tarczyński (prezes ZPAP Częstochowa), zadecydowało o podziale nagród w trzech dziedzinach – malarstwo, grafika, rysunek.
W pierwszej przyznano dwie drugie nagrody, dla Agnieszki Jastrzębskiej (ZSP w Zielonej Górze) i Dominiki Szymanek (ZSP w Lublinie). Za najlepszą grafikę został uznany tryptyk Mateusza Żydka (ZSP w Lublinie). Z kolei w rysunku triumfowała, jedyna w gronie laureatów i wyróżnionych, reprezentantka naszej ZSP – Karolina Cykowska. Pracowała pod kierunkiem Mirosława Czarneckiego.
Tematem przewodnim konkursu była twórczość jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu Artura Grottgera (1837-1867). Artysta jest znany z cykli poświęconych powstaniu styczniowemu, głównie „Polonii” i „Lituanii”.
Na częstochowską wystawę w Muzeum zostały zakwalifikowane zgłoszenia 48 autorów. – Większość nadesłanych prac to nie są „wariacje na zadany temat”. Raczej dzieła zrodzone w sercach młodych ludzi, którzy współodczuwają z Grottgerem. W nich, jak w XIX-wiecznym malarzu, żarzy się iskra miłości do Ojczyzny. Poświadczają to dzieła, które prezentują wysoki poziom artystyczny i, co równie istotne, tworzone także sercem, potrafią wzruszyć – stwierdza Aleksander Markowski.
DeKa