Najstarsze dzieło w renowacji


Muzeum Częstochowskie oddało we wrześniu tego roku do konserwacji najstarsze malowidło ze swojej kolekcji – obraz tablicowy Matka Boska z Dzieciątkiem

Obraz, który najprawdopodobniej powstał w XVIII w., jest w posiadaniu Muzeum Częstochowskiego od 1961 roku. Przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem na tle czerwonej, pionowo rozpiętej tkaniny i namalowany jest techniką mieszaną na desce. Ten cenny zabytek związany jest historią rodów Krasińskich i Raczyńskich oraz pałacem w Złotym Potoku.
Muzeum fundusze na konserwację pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pozytywnie rozpatrzyło wniosek z programu “Dziedzictwo Kulturowe – Rozwój instytucji muzealnych”. Prace konserwatorskie prowadzi specjalista, znawca malarstwa dawnego, konserwator Czesława Bełz z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Konserwację zachowawczą poprzedzą badania próbek pobranych z podobrazia i lica obrazu oraz zdjęcia Rtg, UV, IR. Wykonuje je zespół pracowników Wydziału Konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Program prac konserwatorskich obejmuje badania technologiczne, m.in. próbek drewna, spoiw, pigmentów, wspomniane wykonanie zdjęć, wykonanie konserwacji zachowawczej (m.in. wzmocnienie struktury podobrazia), wykonanie konserwacji technicznej (oczyszczenie warstwy malarskiej z zabrudzeń, usunięcie werniksu i retuszy), wykonanie konserwacji estetycznej (m.in. wykonanie retuszy warstwy malarskiej, zabezpieczenie odwrocia deski pastą woskową, położenie werniksu końcowego) oraz sporządzenie dokumentacji opisowej i fotograficznej.
Po zakończeniu prac konserwatorskich, przewidzianych na sześć miesięcy, obraz po raz pierwszy pokazany zostanie szerszej publiczności, najpierw na prezentacji czasowej w salach ekspozycyjnych Ratusza – głównej siedzibie Muzeum Częstochowskiego, później w Dworku Krasińskich w Złotym Potoku. Pokazowi towarzyszyć będzie cykl spotkań naukowych i wykładów przybliżających historię malowidła. Zorganizowane zostaną odczyty na temat polskiego malarstwa tablicowego, podczas których omawiane będą zagadnienia chronologii, tematyki obrazów, technik malarskich, struktury nastaw ołtarzowych.
– Planujemy, że jesienią 2007 roku obraz z wizerunkiem Matki Boskiej po raz pierwszy włączony zostanie do stałej ekspozycji w Dworku Krasińskich, na której prezentowane są pamiątki po Krasińskich. Będzie to najstarszy obiekt pokazywany na wystawie, którą niewątpliwie uatrakcyjni ze względu na swoje wyjątkowe walory artystyczne, rodzaj wyobrażenia i ciekawą historię. Opracowany zostanie specjalny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży szkolnej – mówi Katarzyna Sucharkiewicz.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *