Znamy już nominacje do nagrody imienia Waldka Muchy. Laureata poznamy w 16 listopada 2013 roku na Gali, która odbędzie się w uroczej scenerii ogrodu zimowego Hotelu Ostaniec w Podlesicach.
Nagroda im. Waldka Muchy przyznawana jest za najciekawsze osiągnięcie w eksploracji jaskiniowej roku.
Przyznając nagrodę pragniemy pielęgnować pamięć o wspaniałym przyjacielu, świetnym grotołazie, który zginął w wypadku w Jaskini Nad Kotliny w Tatrach w 2001 roku. Waldek był osobą, dla której nie było rzeczy niemożliwych do zrobienia, a poza tym niezwykle ciepłym i zawsze uśmiechniętym człowiekiem.
Drugim celem, jaki przyświeca fundatorom, jest pokazywanie osiągnięć eksploracyjnych Polskich grotołazów. Bo też mamy się czym pochwalić. Każdego roku wyjeżdża kilkanaście wypraw zagranicznych. Na terenie kraju także dzieją się ciekawe rzeczy.
Nagroda została ustanowiona przez Fundację Speleologia Polska w 2011 roku.
Jej pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku. Laureatem została wyprawa Speleoclubu Wrocław – Picos 2012, podczas której, dzięki połączeniu jaskiń Sistema Pozu de la Aguja de Enol – Pozu los Barrastrosas z Sistema Cembavieya powstał system o głębokości ponad 880 m i długości około 6 km. Miało to miejsce w Hiszpanii, w górach Picos de Europa.
Tegoroczne nominacje to także bardzo interesujące wydarzenia. Są to:
– rekordowe nurkowanie w jaskini Hranicka Propast dokonane przez Krzysztofa Starnawskiego przy wsparciu zespołu czeskich kolegów. Po zejściu na głębokość -217 m opuścił linkę pomiarową do dna, do głębokości -373 metry. Jaskinia jest obecnie drugą co do głębokości jaskinią podwodną na świecie. Po dokonaniu pomiaru Krzysztof obniżył się jeszcze na głębokość -227 metrów.
– eksploracja Jaskini Krainy Węża (Yilanliyurt Magarasi) w Masywie Karanfil (Algadar) w Turcji będąca efektem siedmioletniej współpracy z grotołazami tureckimi. Jaskinia ma obecnie 586 metrów głębokości przy deniwelacji 602 metry. W eksploracji uczestniczyli członkowie Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego pod kieornictwem Bartka Sieroty.
– odkrycie nowych partii w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie długości ponad 1600 metrów, w tym ogromnej jak na warunki sudeckiego krasu Sali Mastodonta (115 metrów długości, do 20 metrów szerokości oraz nawet 30 metrów wysokości). Dzięki temu odkryciu jaskinia szczyci się największą poza tatrzańską deniwelacją 115 metrów i długością prawie 6 kilometrów. Dodatkowym atutem jaskini jest niespotykane piękno szaty naciekowej. Odkrycia dokonali członkowie Seksji Grotołazów Wrocław oraz Sekcji Speleologicznej Niedźwiedzie pod kierownictwem Szymona Kostki i Marka Markowskiego.
W założeniu jest to nagroda przyznawana przez środowisko polskich grotołazów. Kapituła nagrody została skonstruowana tak, że laureat lub jego przedstawiciel w przypadku wypraw wchodzi do jej składu. Oczywiście trzeba było od czegoś zacząć, więc pierwsza nagroda została przyznana przez Radę i Zarząd Fundacji.
Biorąc pod uwagę konstrukcję Kapituły za kilka lat rola Fundacji ograniczy się do zapewnienia środków i zorganizowania gali, na której nagroda będzie przyznawana.
Kandydatów do nagrody może zgłaszać praktycznie każdy – Komisja Taternictwa Jaskiniowego PZA, kluby i osoby fizyczne – do dnia 15 października. Ważne jest, aby zgłoszone do nagrody osiągnięcie było gdzieś opisane – czasopisma specjalistyczne lub strony internetowe (PZA, klubowe, prywatne). Jeśli takiej publikacji nie było, to możliwe jest zgłoszenie wraz z dołączoną relacją zawierającą plany i zdjęcia, która zostanie opublikowana na stronie fundacji . Ze zgłoszeń Kapituła wybiera w głosowaniu trzy wydarzenia, które są nominowane do nagrody. Nominacje będą przedstawiane na stronie w dniu 3 listopada. Spośród tych wydarzeń zostanie wybrany laureat, a poznamy go na Gali Nagrody.
Nagroda składa się z dwóch części. Pierwsza to dzieło sztuki, statuetka, w każdym roku inna, wybrana w konkursie organizowanym przez Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach. Druga część to dotacja finansowa na działalność eksploracyjną.
Gala Nagrody odbędzie się 16 listopada o godzinie 15 w pięknej scenerii ogrodu zimowego Hotelu Ostaniec w Podlesicach.
Imprezą towarzyszącą będzie prezentacją najnowszej książki Jerzego Zygmunta „Jaskinie okolic Olsztyna” – bardzo ładnie wydanego inwentarza jaskiń północnej części Wyżyny Częstochowskiej. Spotkanie z autorem rozpocznie się po wręczeniu nagrody, a książkę można już nabyć w internetowej Księgarni Grotołaza na stronie www.speleonews.pl
r