Na lotnisku Rudniki szkolą w lataniu na plecach


Aeroklub Częstochowski chce stać się znaczącym ośrodkiem szkolenia w akrobacji szybowcowej. Ma świetnych instruktorów i znakomity sprzęt, a do tego kupił nowoczesną wyciągarkę, która jest szansą na obniżenie cen szkoleń w akrobacji szybowcowej. – Chcemy zaproponować szkolenie akrobacyjne całemu środowiskowi lotniczemu z kraju i za granicy – mówi Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego.

Realizacja marzenia o szkoleniach w akrobacji szybowcowej na lotnisku Rudniki zaczęła się od współpracy Aeroklubu Częstochowskiego z ośrodkiem lotniczym BB Aero z Rybnika. Instruktorzy szybowcowi szkolili się w akrobacji wyższej pod okiem wychowanka Aeroklubu Rybnickiego Ireneusza Boczkowskiego, instruktora samolotowego oraz szybowcowego, posiadającego uprawnienia do akrobacji wyczynowej. Piloci latali z nim na szybowcu Puchacz i Perkoz, na których można zdobyć kwalifikacje w akrobacji. Obecnie Aeroklub Częstochowski posiada w użytkowaniu najnowocześniejsze szybowce wyczynowe: jednomiejscowy Swift i dwumiejscowy Fox, które są do dyspozycji instruktorów i kursantów.
Jak informuje Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego na lotnisku Rudniki odbyło się w minionym sezonie ponad 150 lotów szkoleniowych w akrobacji szybowcowej. – Prowadziliśmy kursy w akrobacji podstawowej i średniej, ale także wyższej i wyczynowej, którą ćwiczyliśmy na nowym dwuosobowym FOX-ie – mówi Jacek Bogatko.
Kurs akrobacji szybowcowej jest więc także propozycją dla tych, którzy chcą latać bezpiecznie i szlifować swój pilotaż, a takie szkolenie przyda się im w sytuacjach awaryjnych w codziennym lataniu. Aeroklub Częstochowski zamierza się specjalizować w tych kursach. Oprócz szybowców wyczynowych ma także nowoczesną wyciągarkę wyposażoną w specjalną, syntetyczną linę o długości 2,5 km, która umożliwia hole szybowców na wysokość nawet ponad 1000 metrów. A ta pozwala na kręcenie akrobacji.
Na lotnisku Rudniki nie tylko odbywało się szybowcowe szkolenie akrobacyjne, ale także trenowali tu niektórzy członkowie kadry narodowej przed mistrzostwami Polski oraz mistrzostwami świata m.in. Maciej Pośpieszyński, aktualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej w klasie unlimited.

Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego uważa, że ośrodek szkolenia akrobacji szybowcowej na lotnisku Rudniki przyczyni się do rozwoju tej dyscypliny lotniczej i przyniesie nowe możliwości treningu pod kątem bezpieczeństwa latania.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *