Płyty, nuty, książki o tematyce muzycznej będziemy wypożyczać w ,,Muzotece” przy al. Kościuszki. Przeniesienie placówki ma przede wszystkim ułatwić korzystanie z jej zbiorów – także osobom ze szczególnymi potrzebami. Uchwałę wprowadzającą konieczne zmiany w statucie Biblioteki podjęła Rada Miasta.
Statut Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego zmienił się w części dotyczącej zakresu jej działania, a także lokalizacji jej filii i oddziałów.
W dotychczasowej Filii Muzycznej – przy alei Niepodległości 41 – zgromadzono obszerne zbiory płyt analogowych, płyt CD, a także nut i książek o tematyce muzycznej. Oddalenie tej placówki od centrum miasta sprawiało jednak, że poziom wykorzystania tych zbiorów nie był wystarczający. Z Filii Muzycznej korzystały głównie osoby z pobliskich dzielnic – Rakowa, Ostatniego Grosza, Wrzosowiaka – a także, już w znacznie mniejszym stopniu, czytelniczki i czytelnicy z innych części miasta. Co więcej – umiejscowienie Filii na piętrze dwukondygnacyjnego budynku, z wysokimi schodami zewnętrznymi, było poważnym utrudnieniem dla osób z niepełnosprawnościami, seniorek i seniorów czy rodziców z małymi dziećmi.
Teraz warunki korzystania ze zgromadzonych przez Bibliotekę muzycznych i okołomuzycznych zasobów znacznie się poprawią. Przeniesienie ich do ścisłego centrum miasta – do lokalu przy alei Kościuszki 4, w bezpośrednie sąsiedztwo Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz w pobliże Wypożyczalni Głównej – zwiększy dostępność zarówno samych zbiorów, jak i oferty kulturalno-edukacyjnej tego działu Biblioteki. Umiejscowienie na parterze rozwiąże problem barier architektonicznych dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Ponadto osoby niewidome i słabowidzące – korzystające z przeznaczonych dla nich zbiorów pobliskiego Oddziału dla Dzieci i Młodzieży – zyskają teraz możliwość korzystania w tym samym miejscu również z materiałów muzycznych.
Z nowej ,,Muzoteki” – bo taką, nowocześniejszą, a zarazem coraz częściej spotykaną nazwę będzie miała placówka – niedaleko będzie i do Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Jasnogórskiej i do Instytutu Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza przy ul. Zbierskiego. Będzie to korzystne dla uczących się tam młodych ludzi; pozwoli też rozwijać współpracę obu instytucji z Biblioteką w zakresie edukacji muzycznej.
Przypomnijmy, że Biblioteka Publiczna jest już dostępna dla czytelniczek i czytelników po okresie ścisłego zamknięcia w związku ze stanem epidemii. Jako pierwsze otwarte zostały Wypożyczalnia Główna oraz Oddział dla Dzieci i Młodzieży (właśnie ten obok przyszłej ,,Muzoteki”). Biblioteka działa oczywiście w pewnym ograniczonym zakresie – książki są dostępne, ale np. nie ma możliwości korzystania ze stanowisk internetowych czy ksero, a także wypożyczania np. gier.
UMCz