Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”
W lipcu 2008 roku grupa inicjatywna – w osobach: Tadeusz Myga, Waldemar Ptaszek i Mieczysław Oberski – założyła Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” Oddział w Częstochowie przy ul. Barbary, formalnie i prawnie zarejestrowany przez Zarząd Główny w Warszawie
Grupa inicjatywna spotkała się z władzami Częstochowy, informując o potrzebie powołania organizacji społecznej w mieście, celem udzielania pomocy edukacyjnej o profilaktyce leczenie choroby nowotworowej prostaty. Jest ona bardzo groźna, leczy się na nią co czwarty mężczyzna.
Władze polityczne i administracyjne poparły nasze działania i uznały za pilną potrzebę kontynuowania profilaktyki. Zarządcy Częstochowy przydzielili nam lokal oraz udostępnili pomieszczenia w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych Robert Kępa udzielił nam dużego wsparcia i fachowych rozwiązań na polu organizacji i działania naszego Stowarzyszenia.
Podobnie postąpił poseł RP z Platformy Obywatelskiej Grzegorz Sztolcman, przydzielając nam stałego opiekuna do udzielania wszelkiej pomocy, łącznie z udostępnieniem urządzeń do pisania i wykonywania kserokopii pism, kierowanych do członków i innych stowarzyszeń. To w znacznym stopniu przyczyniło się do rozpropagowania w mieście informacji o istnieniu SMzChP „Gladiator”.
Redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska również publikuje nasze artykuły, łącznie ze zdjęciami członków Stowarzyszenia.
Zarząd Główny w Warszawie, widząc, że angażujemy się w pracę społeczną, udzielił nam pomocy i pierwsze spotkanie edukacyjne odbyło się 6 grudnia 2008 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce.
Grupa inicjatywna rozprowadziła ponad 200 zaproszeń oraz sprowadziła lekarzy specjalistów urologów – Bryca Władysława i Lubasa Tomasza. W przedsięwzięciu wzięło udział ok. sześćdziesięciu uczestników oraz fachowe osoby z dziedziny laboratoryjnej. Dyrektor Diagnostyki laboratoryjnej Grzegorz Dobrakowski zapoznał zebranych z badaniami krwi na PSA i ich warunkach. Spotkanie było nagrywane przez lokalną telewizję „Orion” i TVP Katowice, która 6 grudnia na żywo transmitowała o godzinie 21:45 materiał, dotyczący spotkania edukacyjnego w auli Szpitala przy ul. Bialskiej.
Pani redaktor TVP Katowice, widząc potrzebę polepszania warunków leczenia mężczyzn z chorobami prostaty, obecnie przygotowuje się z nami do przeprowadzenia wywiadu na Oddziale Urologicznym w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej 15 oraz w WSzS na Parkitce, gdzie będzie organizowany nowy Oddział Urologiczny, który rozwiąże problem leczenia i operowania raka prostaty.
Jako mieszkańcy Częstochowy i powiatu częstochowskiego mamy tylko jeden taki oddział. Problem był już przedstawiony w telewizji „Orion” przez wiceprezesa Stowarzyszenia. Waldemar Ptaszek omówił problem przyjęcia przez lekarzy w ciągu jednego dnia wszystkich pacjentów. W takich warunkach pracy lekarzy do poradni specjalistycznej przychodzą tylko ci, którzy są zmuszeni przez chorobę, kiedy nastąpił ból, względnie zatrzymał się mocz. Pozostali chorzy na prostatę zmuszeni są leczyć się poza miastem, np. w Warszawie, Katowicach, Bydgoszczy, co wiąże się z dużymi wydatkami finansowymi.
Dlatego „Gladiator” nadal będzie walczyć przy pomocy prasy lokalnej i innych mediów, aby przyciągnąć jak najwięcej członków. Obecnie są to 32 osoby.
Na grudniowym spotkaniu zapewniliśmy prezesa Zarządu Głównego, że w tym roku osiągniemy zamierzony cel, aby w Oddziale mieć ponad stu zrzeszonych. Apelujemy do wszystkich mężczyzn, aby przystąpili do wspólnego działania na rzecz wsparcia tak wspaniałej inicjatywy i przedłużenia sobie życia, lecząc się po wczesnym wykryciu choroby. Rak to nie wyrok.
Prosimy także wszystkich, którzy jeszcze nie złożyli PIT-u za 2008 rok w Urzędzie Skarbowym, o przekazanie 1 proc. od dochodów na konto Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. prof. Tadeusza Koszarawskiego przy ul. Roentgena 5, 02-781 Warszawa, nr: 77 1020 1026 0000 1602 0098 3122.
Bardzo dobrze układa nam się współpraca ze Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy „Agape” w Częstochowie przy al. Wolności 44, które nie szczędziło wolnego czasu, aby nam pomagać w rozwiązywaniu trudnych problemów, łącznie z finansowymi.
Ostatnio, w dniach 27-28 stycznia, zaproszono nas do udziału w szkoleniu, dotyczącym opracowania programu kroków w kierunku uzyskania dotacji z Funduszu Europejskiego na działalność Stowarzyszenia. Wzięło w nim udział dwóch naszych członków, którzy otrzymali certyfikaty i wiedzę, jak napisać projekt i wypełnić wniosek. Złożyliśmy go w terminie.
Na szkoleniu zapoznaliśmy się z innymi Stowarzyszeniami, działającymi już od kilkunastu lat, których przedstawiciele wyrazili chęć wspólnego zorganizowania spotkania edukacyjnego oraz zaopatrzenia się w materiały o sygnałach choroby raka prostaty.
Mamy potwierdzenie Zarządu Głównego, że każde spotkanie zapewnią nam lekarzy specjalistów oraz osobiście będzie w nich uczestniczył prezes ZG Tadeusz Włodarczyk. Będą one organizowane nie tylko w Częstochowie, ale również w poszczególnych rejonach powiatu. Mają dotyczyć badań per-rectum mężczyzn.
dr inż. HENRYK WYDMUCH
członek częstochowskiego „Gladiatora”
tel. 0 601 093 295
r