Kiedy ukaże się numer świątecznego wydania “Gazety Częstochowskiej” zapewne wszyscy miłośnicy zdążą się już nabyć, zgodnie z tradycją, zieloną i pachnącą choinkę. A dziś do wyboru mamy nie tylko świerki, coraz częściej w naszych domach przystrajamy jodły i sosny, bardziej trwałe, ale i droższe.
Ważne jest by choinki kupować z legalnych źródeł – stoisk Lasów Państwowych, rejestrowanych punktów sprzedaży lub wprost ze sklepów. Oferty są liczne, więc trudności z tym być nie powinno i najlepiej nie wycięte, ale specjalnie na ten cel sadzone w donicach. W ten sposób zapobiegniemy nielegalnemu wycinaniu i dewastacji upraw i młodników iglastych, które w przyszłości mają stanowić dojrzałe drzewostany rębne.
Świerki i inne gatunki iglaste posadzone w donicach mogą zdobić mieszkanie tygodniami, nawet do końca karnawału. By zachować drzewo w dobrym stanie należy pamiętać o umiarkowanym jego podlewaniu i w miarę możliwości przetrzymywać w niezbyt wysokiej temperaturze – najlepiej w granicach około 12 stopni Celcjusza.
Czy po okresie świątecznym, jak to było di niedawna, choinki muszą być wyrzucane na śmietnisko? Te ścięte z pnia na pewno, choć i one po obcięciu gałęzi mogą być użyte do różnych celów. Z powodzeniem można z nich wykonać np. styliska do narzędzi ogrodniczych, co bardziej praktyczny działkowicz mógłby z takiej propozycji skorzystać, A jest ich w naszym mieście i okolicy tysiące, więc i zapotrzebowanie może być spore.
Właśnie działkowicze, po świętach mogą przechować choinki na balkonach, tarasach i wiosną wkopać je do ziemi. Wsadzone choinki do gruntu mogą w pierwszym i drugim roku rozwijać się wolniej, ale po tym okresie wrócą do normalnego wzrostu i rozwoju.
Drzewka w donicach można też przechować nie wysadzone przez okres letni (wegetacyjny), by ponownie wykorzystać na następne święta. Przez ten czas pielęgnujemy je, jak każdą żywą roślinę, podlewając wodą i zasilając nawozami.
Choinki w donicach to godny sposób na pogodzenie ochrony przyrody ze świąteczną tradycją, a jednocześnie zapewniający miły – każdemu – zapach wonnej żywicy. Można też wrócić do wcześniejszych polskich zwyczajów i zawiesić pod sufitem symboliczne wieńce dekoracyjne z gałązek świerka, jodły, sosny, daglezji, jemioły. To również ładnie ozdobi pokoje i wprowadzi niepowtarzalny polski świąteczny nastrój.
FRANCISZEK KASPRZAK