KULTURALNE PODRÓŻE. Ze śpiewem na koncert


Blisko 50-osobowa grupa osób, związanych zawodowo z kulturą, w tym pracowników Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz Gminnych Ośrodków Kultury, 14 maja 2015 roku wybrała się do Wiednia na doroczny Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich, który odbył się przed Pałacem Schönbrunn, letniej rezydencji cesarskiej.

Był to już drugi tego typu wyjazd zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. – To kulturalne przedsięwzięcie jest swoistym dopełnieniem naszej akcji „Z operą pod strzechy”, którą realizujemy dla regionu północnego województwa śląskiego. W ubiegłym roku pierwszą wycieczkę zorganizowała poprzednia dyrektor, pani Anna Operacz, a ja wszystkie dobre tradycje kontynuuję i kontynuować będę, i już 3 października jedziemy do Berlina na Festiwal Świateł – mówi dyr. ROK, Małgorzata Majer.
Na koncerty w ogrodach Pałacu Schönbrunn, które w zapoczątkowano w 2004 roku, ściągają melomani z całej Europy. I tym razem atmosfera nabrała spektakularnego klimatu międzynarodowego święta muzyki. Orkiestrę poprowadził Zubin Metha z Bombaju, a jako solista wystąpił jeden z najlepszych na świecie pianistów – Rudolf Buchbinder. Koncert wypełniły utwory: Richarda Straussa, Carla Nielsena, Edvarda Griega, Christiana Sindiga i Jeana Sibeliusa, i był on niezapomnianą ucztą duchową.
Pomysłodawczynią podróży do Wiednia jest pracownica ROK-u i melomanka – Alina Drozd. W tegorocznym, organizacyjnie wspomógł ją realizator dźwięku, Ireneusz Barton. – Wyjazdy są dodatkową ofertą do projektu „Szlakiem częstochowskich śpiewaków”, który realizujemy dla upamiętnienia i promocji słynnych śpiewaków – rodzeństwa Reszków. Podejmując zadanie odnaleźliśmy współcześnie śpiewającego, częstochowskiego tenora Zbigniewa Pinderaka. Mieliśmy jechać na jego koncert, jednakże barierą okazała się cena za wejście do Narodowej Opery Austriackiej. Zastępczo wybraliśmy Koncert Nocy Letniej. Pomysł okazał się ciekawy i inspirujący, a wejście bezpłatne – mówi Ireneusz Barton.
Preludium do muzycznych doznań było zwiedzanie Wiednia. Historię miasta i cesarstwa austriackiego przybliżył pilot – Dawid Korzeniowski z Bielska-Białej. Spacer po centrum Wiednia i historycznej starówce zwieńczyła chwila zadumy nad najwspanialszym zabytkiem kultury gotyckiej – niezwykłej urody katedry św. Stefana.
Wyjazd niósł także zamysł integracji. – Takie spotkania owocują dobrymi pomysłami. Na przykład na ostatnim szkoleniu pracowników kultury w Górach Opawskich narodziła się Etnostrada. Impreza odbędzie się 5 lipca i wystąpią na niej zespoły ludowe z naszego regionu, natomiast dzięki współpracy, którą nawiązałam z Przewodniczącą Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich- Panią Bernadettą Niemczyk, Panie z Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich przygotują do degustacji regionalne potrawy – dodaje dyr. Majer. Zdradziła nam, że jest to jej pierwsza wizyta w Wiedniu. – Zawsze słucham koncertu noworocznego z Wiednia w polskiej telewizji, znam historię tego miasta, jednak bezpośrednie wrażenia są nie do zastąpienia – stwierdza.
Do Wiednia grupa działaczy kulturalnych i melomanów pojechała luksusowym autokarem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a bezpieczną jazdę zapewnił wytrawny kierowca Zespołu – Damian Sirek. Nie obyło się bez dodatkowych atrakcji, a te zapewniła rozśpiewana grupa pracowników Urzędu Gminy w Olsztynie oraz Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Współuczestników podróży zachwycili bogatym repertuarem piosenek i pieśni, także ludowych, oraz wybornymi głosami.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *