Konkurs Gminy Mstów


Nazwij najwyższą górę gminy Mstów!

Gmina Mstów ogłasza konkurs na nazwę najwyższego wzniesienia na swoim terenie, które zlokalizowane jest na terenie sołectwa Srocko w paśmie Wzgórz Srockich. Ma ono wysokość 329 metrów i jest zlokalizowane w bardzo ładnym lesie bukowym. W pobliżu znajduje się System Jaskiń Srockich, które stanowią trzy połączone ze sobą jaskinie o łącznej długości 90 metrów.
Propozycje nazw prosimy nadsyłać mailowo na adres: konkurs@mstow.pl lub listownie Urząd Gminy Mstów, ul. 16 stycznia 14, 42-244 Mstów z dopiskiem” Konkurs”. Prace będą przyjmowane do 20 maja. Wybrana nazwa zostanie naniesiona na mapy i wejdzie do oficjalnego nazewnictwa.
W konkursie, który odbywa się pod patronatem wójta gminy Mstów Tomasza Gęsiarza i radnego Roberta Misztala, przewidziane są ciekawe nagrody niespodzianki!

Teren gminy Mstów jest mocno pofałdowany, jest na nim sporo ciekawych wzniesień. Do takich zaliczyć można dwa mstowskie wzniesienia: Górę Szwajcera (266m), na zboczu której znajduje się malowniczy ostaniec Skała Miłości i Górę Wał (293m) z pięknymi murawami kserotermicznymi u podnóża której, wypływa Źródło Stoki zwane też Źródłem Spod Góry Wał. Przy zalesionej brzozowym i dębowym lasem Dobrej Górze (279 m) w Wancerzowie, znajduje się dawny cmentarz choleryczny, z kolei góra Chrapoń (308m) skrywa w swoim pobliżu niemieckie bunkry z 1944 roku. Piękny widok na Mstów rozciąga się ze wzgórza Ściegna (281m), gdzie znajdują się pozostałości kompleksu XIX – wiecznych mstowskich stodół. Innym wzgórzem z ładnym widokiem jest wzgórze Skarzawa (322m) koło Małus Małych.
Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym wzgórzem jest jednak Przeprośna Górka (296m) w Siedlcu. To tu po raz pierwszy pielgrzymki (w tym Pielgrzymka Warszawska) widzą Jasną Górę i przed wejściem do Częstochowy przepraszają się wzajemnie. Sporo osób przyjeżdża też do Sanktuarium Ojca Pio, gdzie znajduje się relikwia Św. Ojca Pio. Nieopodal, znajduje się też Grodzisko Gąszczyk zamieszkałe w czasach kultury łużyckiej a później we wczesnym średniowieczu.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *