Konduktorownia zaprasza


Wystawę ” Z biegiem Warty – KAMION 2024″ można oglądać we wtorek, środę i czwartek od godziny 16 00 do 18 00 w Konduktorowni. Potem – na kolejne wydarzenia – 9 i 16 maja.

 

9.05.2025 – Wernisaż wystawy Piotra Dłubaka „W pacht na modłę oka”, Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie – Konduktorownia, godz. 19.00.

Piotra Dłubaka znamy głównie jako twórcę fotografii. Tymczasem autor szykuje niespodziankę pod prezentacji prac malarskich. Powstały one w ramach narzuconego sobie zadania namalowania 100 obrazów podlegających tytułowi: „W pacht na modłę oka”.

Członek Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie tak pisze o swoim przedsięwzięciu: „Jestem obecny na wielu polach odbioru zjawisk przyjmowanych jako artystyczne. Sam od pewnego czasu postrzegam siebie jako rzemieślnika, o różnym stopniu umiejętności, zależnie od rodzaju moich ”wytworów”. Fotografia portretowa, która mnie ukonstytuowała jako twórcę rozpoznawalnego, pozwoliła mi doświadczyć objawionego zdziwienia człowiekiem – wymiennie za poznanie siebie samego.

Utrwalanie „dzikiej” spontaniczności w wystawionych pracach powodowanych „okiem”, nie jest obarczone nawiązywaniem do czegokolwiek, ewentualne skojarzenia u odbiorcy powstają na Jego, bezwładną i niekontrolowaną przez autora, odpowiedzialność”.

Piotr Dłubak – ukończył częstochowskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (ceramika) i Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie (filozofia).  Członek Polskiego Związku Artystów Fotografików, zawodowo związany z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Autor albumów, plakatów teatralnych i wystaw fotograficznych w kraju i zagranicą. Zdobywca nagród za działalność fotograficzną.

 

16.05.2025 – Projekt muzyczo-plastyczny „ZNAK POKOJU”: ETNO – JAM pod kierunkiem Marcina Pospieszalskiego: Adeb Chamoun (Syria), Kasia Gacek-Duda, Śródmiejskie Koło Śpiewacze (Polska), Tomas Celis Sanchez (Meksyk), Frank Parker (USA), Lidia Pospieszalska, Marcin Pospieszalski oraz wystawa prac (malarstwo, rzeźba, grafika) duetu THESEUS – Aleksandry Cupiał i Szymona Parafiniaka;  Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie – Konduktorownia, godz. 19.19

Dzisiejszy świat oferuje nam ogromne możliwości – możemy podróżować bez ograniczeń, komunikować się w czasie rzeczywistym i poznawać ludzi z odległych zakątków globu. Mimo tego, obserwujemy, jak podziały społeczne, polityczne, etniczne i religijne budują między nami niewidzialne mury. W odpowiedzi na tę sytuację powstało wydarzenie ZNAK POKOJU – przestrzeń spotkania, dialogu i wspólnego działania poprzez muzykę i sztukę.

Pod kierownictwem muzycznym Marcina Pospieszalskiego wystąpi międzynarodowy skład muzyków: Adeb Chamoun (Syria), Kasia Gacek-Duda, Śródmiejskie Koło Śpiewacze (Polska), Tomas Celis Sanchez (Meksyk), Frank Parker (USA) a także Lidia Pospieszalska i Marcin Pospieszalski. Ich koncertowe spotkanie mające charakter „etno-jamu” to nie tylko prezentacja bogatych tradycji muzycznych, ale przede wszystkim dowód na to, że różne kultury mogą tworzyć wspólny język emocji i porozumienia. Integralną częścią wydarzenia będzie również wystawa prac duetu THESEUS – Aleksandry Cupiał i Szymona Parafiniaka. W centrum uwagi znajdzie się monumentalny obraz zatytułowany ZNAK POKOJU o wymiarach 440 x 500 cm.

 

ZNAK POKOJU przypomina, że we współczesnym podzielonym, pełnym wojen świecie kultura, religia czy polityka nie powinny być używane do podsycania konfliktów, ale mogą stać się przestrzenią wzajemnego poznania. Współczesne możliwości komunikacji i przemieszczania się są szansą na budowanie porozumienia – nigdy wcześniej nie byliśmy tak blisko siebie. Kultura i sztuka, a w szczególności muzyka stają się unikalnym miejscem na budowanie wspólnoty ludzi Dobrej Woli.

ZNAK_POKOJU_grafika_3.jpg
ZNAK_POKOJU.jpg
Piotr Dłubak.jpg

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *