Kompleksy leśne w Częstochowie


Powierzchnia lasów na terenie miasta wynosi około 527 hektarów. Kompleksy te skupione są głównie w częściach peryferyjnych Częstochowy. Występują na wschodnich i południowo-wschodnich obrzeżach miasta – dzielnica Mirów, Bugaj, oraz w północno-zachodniej części miasta, na Grabówce i Żabińcu. Na terenie miasta znajduje się również park o charakterze leśnym, w dzielnicy Aniołów, tzw.: “Las Aniołowski”. Jest, ale swoim stanem zanieczyszczenia, raczej odstrasza niż przyciąga okolicznych mieszkańców.

Przeważającym typem siedliskowym lasu w granicach miasta jest bór świeży oraz bór mieszany świeży. Poza tym, w mniejszym stopniu występują: bór mieszany wilgotny, las mieszany świeży, a także las mieszany wilgotny.
Podstawowym gatunkiem lasotwórczym w okolicy miasta jest sosna zwyczajna, w znacznym stopniu dąb szpułkowy, a domieszkę stanowią: brzoza brodawkowata, olsza czarna, grab zwyczajny, modrzew europejski, dąb bezszpułkowy oraz sztucznie wprowadzony dąb czerwony. Warstwę krzewów (podszyt) buduje najczęściej występująca kruszyna, orlica pospolita, malina, jeżyna i rokiet pospolity.
Na terenach polno-leśnych, w granicach miasta, turyści mogą spotkać dziką zwierzynę. Sarna, dzik, lis i zając, to najczęściej widywane stworzenia. Z większych kompleksów leśnych na teren miasta schodzą także jeleń szlachetny oraz łoś.
Można również zaobserwować dużą różnorodność gatunkową ptaków, m.in. występującą na terenach Częstochowy: kuropatwę, bażanta, łabędzia, sójkę, kilka gatunków dzięcioła (w tym dzięcioła czarnego). Do granicy miasta zalicza się częściowo 10 obwodów łowieckich, dzierżawionych przez 8 kół łowieckich. Miasto Częstochowa graniczy ponadto powierzchniowo z trzema Nadleśnictwami: od strony wschodniej – z Nadleśnictwem Złoty Potok; od strony północnej – z Nadleśnictwem Kłobuck oraz od strony południowo-zachodniej – z Nadleśnictwem Herby.
Częstochowa stanowi więc dość bogatą kolebkę kompleksów leśnych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Należy jednak pamiętać o tym, aby nieustannie dbać o porządek i zachowanie czystości w miejscach, które są szczególnie objęte tą ochroną.

ANIA GAUDYN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *