26 marca w Gimnazjum nr 18 w Częstochowie odbyła się sesja popularno-naukowa ,,Kazimierz Wielki czyli opowieść o sławnym człowieku i jego czasach”, zorganizowana przez nauczycielki historii: Joannę Piątkowską i Marię Krakowian. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie “18”, młodzież z Gimnazjów nr 7 i 16 oraz zaproszeni goście: Anna. Odrzywolska-Kidawa, pracownik naukowy Instytutu Historii WSP w Częstochowie, Jarosław Grzybowski, dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty, Zbigniew Janus, dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie, Marian Kasprzak, przedstawiciel Ogólnopolskiego Polonijnego Konwentu Monarchistów, Sławomir Maślinowski, doradca metodyczny historii. Uczniowie przygotowali referaty dotyczące osiągnięć gospodarczych i politycznych Kazimierza Wielkiego, a także jego życia osobistego oraz mody i zwyczajów dawnych Polaków. Sławomir Maślinowski opowiedział o związkach króla z Częstochową, a dr Anna Odrzywolska-Kidawa zdradziła młodzieży, że koszt budowy zamków na Szlaku Orlich Gniazd w dzisiejszych czasach wynosiłby ponad 100 ton czystego złota.
26 marca w Gimnazjum nr 18 w Częstochowie odbyła się sesja popularno-naukowa ,,Kazimierz Wielki czyli opowieść o sławnym człowieku i jego czasach”, zorganizowana przez nauczycielki historii: Joannę Piątkowską i Marię Krakowian. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie “18”, młodzież z Gimnazjów nr 7 i 16 oraz zaproszeni goście: Anna. Odrzywolska-Kidawa, pracownik naukowy Instytutu Historii WSP w Częstochowie, Jarosław Grzybowski, dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty, Zbigniew Janus, dyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie, Marian Kasprzak, przedstawiciel Ogólnopolskiego Polonijnego Konwentu Monarchistów, Sławomir Maślinowski, doradca metodyczny historii. Uczniowie przygotowali referaty dotyczące osiągnięć gospodarczych i politycznych Kazimierza Wielkiego, a także jego życia osobistego oraz mody i zwyczajów dawnych Polaków. Sławomir Maślinowski opowiedział o związkach króla z Częstochową, a dr Anna Odrzywolska-Kidawa zdradziła młodzieży, że koszt budowy zamków na Szlaku Orlich Gniazd w dzisiejszych czasach wynosiłby ponad 100 ton czystego złota. – Dzięki zorganizowanej sesji uczniowie mogli poznać czasy i postać człowieka, który będzie patronem naszej szkoły – powiedziała Joanna Piątkowska. Dodatkową atrakcją był pokaz Bractwa Rycerskiego – ubiorów, uzbrojeń i broni średniowiecznej.
Materiały opracowane przez uczestników sesji zostały przekazane do biblioteki szkolnej, jako wewnątrzszkolna monografia.
Obchody Dnia Patrona odbędą się 26 maja br.
AKB