Komitet Organizacyjny obchodów 350 rocznicy Obrony Jasnej Góry wydał kalendarz rocznicowy. Przygotowaniem publikacji zajmował się Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta. Nad kształtem plastycznym kalendarza pracował Janusz Pacuda, Elżbieta Siwik (fotografie), Zdzisław Sowiński (fotografie).
Kalendarz kierowany jest m.in. do wszystkich szkół i bibliotek publicznych. W założeniu służyć bowiem może jako pomoc dydaktyczna w nauczaniu historii.
Już strona tytułowa – reprodukcja obrazu Leszka Piaseckiego z 1955 r. – podkreśla rocznicowy charakter kalendarza, nawiązuje do niej również słowo wstępne przeora Jasnej Góry o. Mariana Lubelskiego i prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony.
Karta pierwszego miesiąca – stycznia – poświęcona jest historii Klasztoru Jasnogórskiego, reprodukowany jest tu dokument fundacyjny ks. Władysława Opolczyka oraz ilustrujący akt fundacji obraz z XVII w. z Sali Rycerskiej klasztoru.
Luty – poświecony jest początkom Częstochowy. Jest tu fotografia dokumentu Władysława Opolczyka z 1377 r. (pierwsza wzmianka o mieście) i sztychu J. Bensheimera pokazującego miasto w czasach “potopu”.
Marzec – poświęcono obrońcy Ojcu Augustynowi Kordeckiemu. Mówi o nim cytat z homilii wygłoszonej przez Arcybiskupa Krakowskiego Ks. Kardynała Karla Wojtyłę w 1973 r., ilustracją jest portret przeora z XVII w.
Kwiecień – to historia Ratusza i samorządności dawnej Częstochowy; treść ilustrowana współczesną fotografią Starego Rynku i sztychem J. A. Gorczyna miasta w XVII w.
Maj – jako miesiąc Maryjny, oparzony został fotografią Ołtarza Ojczyzny w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej.
Czerwiec – poświecono oblężeniu Jasnej Góry. Tekst urozmaicono cytatami znanych historyków, jak Michał Bobrzyński i Norman Davis,
Lipiec – sztych J. A. Gorczyna z Częstochową w czasach “potopu szwedzkiego” ilustruje tekst Stefana Krakowskiego o Starej Częstochowie
Sierpień – mówi o twierdzy Jasnogórskiej, są tu reprodukcjami listów uczestników obrony Jasnej Góry w 1655 r.
Wrzesień – cytat z H. Sienkiewicza o procesji w czasie oblężenia szwedzkiego zilustrowano reprodukcją obrazu Leszka Piaseckiego i fotografią oryginalnej monstrancji z 1542 r. noszonej podczas oblężenia przez Ojca A. Kordeckiego
Październik – fotografia urny z prochami O. Kordeckiego, o Nim także słowa Adama Mickiewicza
Listopad – wnętrza bastionu św. Rocha i unikatowe portrety trumienne z XVII w
Grudzień – obraz z Sali Rycerskiej z XVII w. oraz fotokopie listów O. Paulinów i szwedzkiego gen. Mullera ilustrują słowa o znaczeniu “cudu Jasnogórskiego” o. Augustyna Kordeckiego, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II.
UG