KĄCIK OBSERWATORA PRZYRODY / Gąszczyk zasługuje na ochronę!


Na prawym brzegu Warty, pomiędzy Mirowem a Przeprośną Górką, jest wzgórze jurajskie, wapienne, obecnie porośnięte lasem z udziałem buków, dębów, lip, grabów, brzóz. Wzgórze to ma długą historię, sięgającą aż epoki żelaza.

 

 

Na niewielkim, spłaszczonym wzgórzu z widokiem na Wartę, istniała osada średniowieczna, czy też grodzisko otoczone wałem obronnym, jak podają archeolodzy. W tradycji ludowej była to Góra Grodzisko, Góra Gąszczyk, a obecnie pretenduje do nazwy „Uroczysko Gąszczyk”.

Jest to teren niezwykle ciekawy dla przyrodników. Na małym obszarze są i wychodnie skalne, jest i las liściasty, teren zalewowy i rzeka Warta. Tak zróżnicowany biotop decyduje o wyjątkowej bioróżnorodności tego terenu. Flora i fauna tu występująca zasługuje na ochronę. Występuje tu wiele chronionych gatunków roślin, płazów, ptaków, owadów, grzybów. Na uwagę zasługują drzewa rosnące w Gąszczyku i motyle. Dlaczego występuje taka różnorodność?

Otóż są takie gatunki motyli, których larwy żerują na wierzbach i topolach. Takich drzew w pobliżu Warty rośnie wiele. Zatem, jeżeli jest baza pokarmowa dla larw, to i w pobliżu Gąszczyka możemy obserwować piękne motyle czyli mieniaki. Mieniak tęczowiec i mieniak strużnik są umieszczone na Czerwonej Liście Zwierząt Zagrożonych. Są to motyle osobliwe w dwóch aspektach. Po pierwsze, mieniaki nie lubią kwiatów, popijają soki z owoców lub drzew, piją z kałuży, a nawet z padliny. Po drugie, skrzydła tych motyli mienią się w promieniach słońca. Szczególnie skrzydła samców zmieniają barwę w zależności od kąta padania światła.

 

Oto mieniak strużnik na poboczu drogi obok przystanku MPK

A to mieniak tęczowiec na altanie przed Gąszczykiem

A to mieniak tęczowiec pijący z kałuży na skraju drogi

Aby uchronić te okazałe motyle, musimy zadbać o to, aby rosły wierzby i topole osiki.

 

NIKODEM MĄCZYŃSKI

 

Zainteresowanych kontaktem z autorem cyklu podajemy adres do korespondencji nikodemmaczynski@wp.pl

Odsyłamy także do kanału YouTube, gdzie pan Nikodem zamieszcza filmy „Nikodem po Jurze”

 

Materiał ukazał na stronie: „Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *