Jesteśmy, by życie z chorobą nowotworową było łatwiejsze …


Od 2000 roku działa w Częstochowie Częstochowskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej dla Dzieci i Dorosłych DAR SERCA.

Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, mieści się w Częstochowie przy ul. Kopernika 34. Jego celem jest opieka paliatywno-hospicyjna dla pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową z terenu miasta Częstochowy i okolic.
– Początkowo pomoc nieśliśmy wyłącznie dzieciom chorym onkologicznie. Z uwagi jednak na stale rosnącą liczbę pacjentów i potrzebę opieki hospicyjnej rozszerzyliśmy działalność obejmując opieką chorych dorosłych. Opieka hospicyjna i leczenie paliatywne uwzględnia potrzeby fizyczne, psychiczne, socjalne i duchowe chorych w fazie terminalnej choroby, a także wspiera ich rodziny i bliskich również w okresie osierocenia. – mówi prezes Stowarzyszenia, lek. Artur Wojtachnio.
Stowarzyszenie współpracuje z NZOZ SPL Poradnią Medycyny Paliatywnej i Hospicjum Domowym z siedzibą w Częstochowie przy ul. Kopernika 34 oraz NZOZ ALLMEDIC Spółka z o.o. z siedzibą w Kłobucku przy ulicy 11 Listopada 5A w ramach którego działa Poradnia Medycyny Paliatywnej oraz Hospicjum Domowe. W ramach tej współpracy miesięcznie grupa około 150 pacjentów ma zapewnioną opiekę lekarzy specjalistów z dziedziny medycyny paliatywnej, pielęgniarek z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, a także możliwość wypożyczenia niezbędnego do leczenia w warunkach domowych sprzętu medycznego (łóżka rehabilitacyjne, koncentratory tlenu, wózki, podnośniki, itp.). Stowarzyszenie zapewnia chorym również wsparcie psychologów, zależnie od potrzeb fizykoterapię i rehabilitację, a także pomoc socjalną i opiekę wolontariuszy.
– Od ponad 3 lat realizujemy program szerokiej rehabilitacji onkologicznej – „NADZIEJA”. Jednym z jego elementów jest Akademia Twórczości Rako-WALECZNI, współtworzona przez nasze panie psycholog: Annę Czerwik-Machnik i Marzenę Bulę-Podhorską. Chorzy w ramach Akademii poza terapią zajęciową, mają możliwość realizacji swoich pasji. Dzięki wsparciu Częstochowskich artystów, powstała sztuka wystawiona przez naszych chorych – „Rako-TWÓRCZOŚĆ” – dodaje Artur Wojtachnio.
W ramach programów aktywizujących chorzy mogą uczestniczyć też w projekcie „Lepsze życie – kompleksowe wsparcie dla osób chorych onkologicznie” – projekt, nadzorowany jest przez mgr Annę Jarosz i jako jedyny w województwie, uzyskał częściowe dofinansowanie ze środków PEFRON.
Kolejną formą aktywności Stowarzyszenia są działające już od ponad 10 lat: Grupa Wsparcia dla Osób Osieroconych i Ośrodek Pomocy Dzieciom Osieroconym „SERDUSZKA” koordynowane przez mgr Ilonę Sitek. Pod opieką obecnie znajduje się około 20 dzieci, głównie po śmierci jednego z rodziców. Dla dzieci Stowarzyszenie zorganizowało w ubiegłym roku Festyn Wakacyjny – BALONIK Z MARZENIEM DO NIEBA.
– Nie sposób pominąć roli jaką w naszym Stowarzyszeniu odgrywają wolontariusze. To dzięki ich pracy nasi chorzy nie czują się samotni, a często mają możliwość aktywnego wykorzystania czasu realizując wspólnie swoje zainteresowania. Właśnie dla wolontariuszy nasze Stowarzyszenie organizuje coroczne szkolenia z zakresu wiedzy na temat opieki hospicyjnej – mówi prezes. Artur Wojtachnio.
Dzięki wsparciu Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podopieczni Stowarzyszenia mają możliwość uzyskania pomocy socjalnej, jak i rzeczowej.
Stowarzyszenie w ramach edukacji na temat opieki paliatywno-hospicyjne wydaje bezpłatny Kwartalnik DAR SERCA.

Więcej informacji na temat bieżącej działalności Stowarzyszenia jest na stronie www.darserca-czestochowa.pl Tam też można pozyskać informacje o tym jak organizację wesprzeć.

GUR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *